Parkiet PLUS

Program QE już dawno stracił sens

Wywiad z Michaelem Bordo, historykiem polityki pieniężnej z Uniwersytetu Rutgers w USA, rozmawia Grzegorz Siemionczyk

Michael Bordo, historyk polityki pieniężnej z Uniwersytetu Rutgers w USA

Foto: Archiwum

Rezerwa Federalna od początku roku stopniowo wycofuje się z ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE). To dobra okazja, żeby podsumować efekty tego programu z przerwami prowadzonego od ponad pięciu lat. W jakim stopniu przyczynił się on do ożywienia gospodarczego w USA? Bilans korzyści i kosztów tego programu ekonomiści będą ustalali całymi latami. Na razie możliwe są tylko mniej lub bardziej intuicyjne odpowiedzi. Ja skłaniam się ku tezie, że sens miała tylko pierwsza runda QE.

Dlaczego?

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.