Płatności bezgotówkowe: Lepiej zapomnieć portfela niż telefonu

Duża część Polaków płaci za zakupy zarówno w sieci, jak i w sklepach stacjonarnych za pomocą telefonu i urządzeń pokrewnych, a po wypróbowaniu usługi często pozostaje jej regularnym użytkownikiem.

Publikacja: 18.10.2018 05:54

Płatności bezgotówkowe: Lepiej zapomnieć portfela niż telefonu

Foto: 123RF

Wielu entuzjastów znalazły również mechanizmy mobilnej bankowości – wynika z analizy ekspertów kampanii „Warto bezgotówkowo". Według badania realizowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej aż połowa posiadaczy smartfona używa tego urządzenia do płacenia za zakupy w sieci. Nieco mniejszy odsetek Polaków, bo wynoszący 34 proc., deklaruje, że za pomocą swojego telefonu finalizuje transakcje w sklepach stacjonarnych.

Według badania #MobilnyPortretPolaka, przeprowadzonego dla Banku Millennium, dla 42 proc. Polaków bardziej uciążliwe byłoby zostawienie w domu telefonu niż portfela. Płatności mobilne nie są metodą, z której korzysta się jednorazowo. Duża część osób, które raz spróbowało formuły, korzysta z niej później przynajmniej raz w miesiącu. Potwierdzają to dane zawarte w raporcie „Płatności cyfrowe". Przy pytaniu o liczbę płatności dokonanych za pomocą urządzenia mobilnego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy aż 40 proc. badanych wskazało na zrobienie tego więcej niż pięć razy. Od dwóch do pięciu tego typu transakcji wykonało 34 proc. respondentów. Najmniejszą popularnością cieszyły się odpowiedzi wskazujące na jednokrotne dokonanie płatności mobilnej (6 proc.) oraz niedokonanie jej w ogóle (3 proc.).

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Oszczędzanie
Trója z minusem za wiedzę finansową i strach przed inwestycjami na giełdzie
Oszczędzanie
Trója z minusem za wiedzę finansową
Oszczędzanie
W ciężkich czasach oszczędza się najczęściej na czarną godzinę
Oszczędzanie
Wykrywanie i zapobieganie oszustwom ze sztuczną inteligencją
Oszczędzanie
Najlepsza lokata na miesiąc daje 7 proc. w skali roku. Tylko z promocji
Oszczędzanie
Zakupy nie osłabiły oszczędności Polaków