REKLAMA
REKLAMA

Oszczędzanie

Lokujemy tam, gdzie ryzyko strat jest niskie

Według GUS 40–45 proc. Polaków w ogóle nie oszczędza ani nie inwestuje. A wśród tych, którzy oszczędzają, niemal 54 proc. trzyma w domu gotówkę.
Foto: Fotolia

Polacy, którzy – w różny sposób – oszczędzają, zgromadzili w 2017 r. ponad 2 bln zł. Nest Bank zapytał ich o zwyczaje w zakresie inwestowania. – Z naszego Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego wynika, że pierwszym źródłem informacji inwestycyjnych dla 70 proc. badanych jest internet, jednak całkiem chętnie sięgamy po fachową pomoc banków. Nie najgorzej wypada również kwestia systematyczności – mówi Agnieszka Porębska-Kość, dyrektor zarządzająca obszarem bankowości przedsiębiorstw i finansowania Nest Banku.

Wiedza z internetu

Wyniki Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku pokazały, że aż 42 proc. inwestujących Polaków lokuje środki regularnie – przynajmniej raz w miesiącu. Większość ankietowanych (63 proc.) inwestuje maksymalnie 1000 zł miesięcznie. Jedynie 7 proc. lokuje od 3 do 6 tys. zł. Co ciekawe, znacznie większa grupa, bo aż 16 proc., przeznacza na ten cel ponad 6 tys. zł miesięcznie. Prawie trzy czwarte badanych zarobiło na dotychczasowych inwestycjach mniej niż 10 tys. zł. 13 proc. inwestujących wzbogaciło się o 10–20 tys. zł, 11 proc. o 20–50 tys. zł. Jedynie 4 proc. badanych zadeklarowało, że udało im się zarobić więcej niż 50 tys. zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA