REKLAMA
REKLAMA

Oszczędzanie

Zamiast tradycyjnej lokaty – lokata strukturyzowana

W dobie niskich stóp procentowych warto szukać alternatywy dla depozytów, inwestując w certyfikaty strukturyzowane. Ale uwaga: zaczynają przeważać te z niepełną ochroną kapitału.
Foto: Adobestock

Certyfikaty strukturyzowane (zwane też strukturami czy lokatami inwestycyjnymi) to instrumenty o charakterze inwestycyjnym (stopa zwrotu nie jest znana wcześniej), emitowane przez instytucje finansowe. Zarówno te duże – BNP Paribas Arbitrage S.N.C, Deutsche Bank AG London, Raiffeisen Centrobank czy UniCredit – jak i mniejsze, krajowe. Wśród nich są m.in. mBank, Idea Bank czy BGŻOptima. Certyfikaty różnych emitentów notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, ale zanim tam trafią, można je kupować w subskrypcjach.

To, co klienci otrzymują w ofercie pod nazwą struktury, to połączenie różnych instrumentów finansowych. Zdecydowana większość środków lokowana jest w bezpieczny sposób, na przykład w obligacje zerokuponowe. Zadaniem tej części struktury jest wypracować taki zysk, by na koniec okresu inwestycji pokryć zapisaną w umowie gwarancję kapitału. Reszta środków wpłaconych przez inwestora to prowizje oraz ryzykowne instrumenty, które pozwalają wygenerować zysk.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA