REKLAMA
REKLAMA

Oszczędzanie

Badanie: Nieco wątpliwa moralność finansowa Polaków

Polacy są skłonni usprawiedliwiać odstępstwo od zasad prawnych i etycznych w ponad dwóch piątych sytuacji – pokazuje indeks akceptacji nieetycznych zachowań finansowych określany w badaniu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Negatywnie wyróżniają się mężczyźni, osoby młode oraz zmagające się z problemami w spłacie kredytu lub pożyczki.
Foto: Adobestock

Na pytanie: „Czy zgadza się Pani/Pan z poglądem, że oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym?", w bieżącej edycji badania twierdząco odpowiedziało 94,2 proc. respondentów. Ale odsetek osób, które mają wątpliwości co do konieczności spłaty, wzrósł z 1,4 proc. w 2016 r. do 4,6 proc. w 2019 r.

Foto: GG Parkiet

Pozostałe pytania dotyczyły akceptacji podzielonych na trzy grupy tematyczne zachowań: spłata zobowiązań, zaciąganie kredytów oraz inne sytuacje życiowe. Najwyższy poziom akceptacji zachowań niemoralnych i nierzetelnych (52 proc.) dotyczy spłaty zobowiązań. Były to przede wszystkim: praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji, zmiana rachunku bankowego, by komornik nie zajął pieniędzy, i przepisywanie majątku na rodzinę, aby uciec przed wierzycielem. Średnio ponad 44 proc. respondentów zadeklarowało akceptację nieetycznych zachowań z zakresu zaciągania zobowiązań kredytowych, czyli zatajanie informacji uniemożliwiającej wzięcie kredytu, zaciąganie kredytu bez zapoznania z warunkami jego spłaty oraz o posługiwanie się cudzym dokumentem w celu wyłudzenia kredytu. Nieetyczne zachowanie związane z innymi obszarami, wymierzone m.in. w ubezpieczycieli i państwo, zaakceptowało 39 proc. ankietowanych. Objęło ono: zawyżanie wartości poniesionych szkód, by uzyskać odszkodowanie, płacenie gotówką bez rachunku, by uniknąć VAT, oraz niezwracanie uwagi kasjerowi, który pomylił się na swoją niekorzyść.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA