Badanie: Nieco wątpliwa moralność finansowa Polaków

Polacy są skłonni usprawiedliwiać odstępstwo od zasad prawnych i etycznych w ponad dwóch piątych sytuacji – pokazuje indeks akceptacji nieetycznych zachowań finansowych określany w badaniu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Negatywnie wyróżniają się mężczyźni, osoby młode oraz zmagające się z problemami w spłacie kredytu lub pożyczki.

Publikacja: 11.07.2019 05:00

Badanie: Nieco wątpliwa moralność finansowa Polaków

Foto: AdobeStock

Na pytanie: „Czy zgadza się Pani/Pan z poglądem, że oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym?", w bieżącej edycji badania twierdząco odpowiedziało 94,2 proc. respondentów. Ale odsetek osób, które mają wątpliwości co do konieczności spłaty, wzrósł z 1,4 proc. w 2016 r. do 4,6 proc. w 2019 r.

Pozostałe pytania dotyczyły akceptacji podzielonych na trzy grupy tematyczne zachowań: spłata zobowiązań, zaciąganie kredytów oraz inne sytuacje życiowe. Najwyższy poziom akceptacji zachowań niemoralnych i nierzetelnych (52 proc.) dotyczy spłaty zobowiązań. Były to przede wszystkim: praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji, zmiana rachunku bankowego, by komornik nie zajął pieniędzy, i przepisywanie majątku na rodzinę, aby uciec przed wierzycielem. Średnio ponad 44 proc. respondentów zadeklarowało akceptację nieetycznych zachowań z zakresu zaciągania zobowiązań kredytowych, czyli zatajanie informacji uniemożliwiającej wzięcie kredytu, zaciąganie kredytu bez zapoznania z warunkami jego spłaty oraz o posługiwanie się cudzym dokumentem w celu wyłudzenia kredytu. Nieetyczne zachowanie związane z innymi obszarami, wymierzone m.in. w ubezpieczycieli i państwo, zaakceptowało 39 proc. ankietowanych. Objęło ono: zawyżanie wartości poniesionych szkód, by uzyskać odszkodowanie, płacenie gotówką bez rachunku, by uniknąć VAT, oraz niezwracanie uwagi kasjerowi, który pomylił się na swoją niekorzyść.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Oszczędzanie
Najlepsze lokaty przyniosą realny zysk. Ale deponenci strat nie pokryją
Oszczędzanie
Większość Polaków uważa, że instytucje finansowe dobrze chronią ich pieniądze
Oszczędzanie
Euro i dolar to waluty do oszczędzania
Oszczędzanie
Wciąż można znaleźć lokaty perełki. Serwowane razem z kontem
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Oszczędzanie
Polacy oszczędzają, Amerykanom coraz trudniej
Oszczędzanie
Dla deponentów największym zagrożeniem jest inflacja