REKLAMA
REKLAMA

Oszczędzanie

Długoterminowe depozyty stają się coraz mniej atrakcyjne

RPP nie zamierza podwyższać stóp procentowych. Ba, mówi się nawet o ich obniżce. A banki cichutko i delikatnie obniżają odsetki dwu- i trzyletnich depozytów.
Foto: Adobestock

Korzystających z bankowych lokat terminowych ubywa coraz bardziej. Nic dziwnego – jedyne atrakcyjne oprocentowania mają oferty nie dość, że krótkoterminowe, to jeszcze na ogół wymagające w najlepszym razie nowych środków. Banki coraz mocniej ograniczają propozycje dla oszczędzających długoterminowo do kont oszczędnościowych.

Dwa lata na 3 proc.

„Pomimo zadowalającej sytuacji w zakresie bieżącej płynności stale zalecane są działania zmierzające do wzrostu stabilności źródeł finansowania" – pisze w praktycznie każdym kwartalnym czy rocznym podsumowaniu sytuacji w sektorze bankowym Komisja Nadzoru Finansowego. Jak tłumaczy, chodzi o to, że utrzymujące się duże dysproporcje w strukturze terminów zapadalności aktywów i wymagalności pasywów wskazują na oparcie długoterminowej akcji kredytowej na krótkoterminowych depozytach. Dlatego pożądane jest, aby banki kontynuowały działania zmierzające do pozyskania długoterminowych, stabilnych źródeł finansowania".

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA