REKLAMA
REKLAMA

Oszczędzanie

Świąteczna przerwa przelewów

W czasie świąt systemy rozliczeniowe nie będą funkcjonować w trybie standardowym. Przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem, aby pieniądze dotarły w terminie.
Foto: Adobestock

Rozliczenia w systemie Elixir, podstawowym dla polskich banków, realizowane są w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. Odstępstwem od tej normy są dni świąteczne. W dni ustawowo wolne od pracy i weekendy system Elixir nie realizuje sesji rozliczeniowych.

Zatem 22 kwietnia - w Poniedziałek Wielkanocny, system Elixir nie będzie działać. Przelewy zlecone przez banki w piątek, 19 kwietnia po godz. 16.00 zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji pierwszego dnia roboczego, czyli 23 kwietnia (wtorek). W przypadku Euro Elixir, czyli systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i kierowane do strefy euro), przerwa w działaniu potrwa nieco dłużej. System nie będzie funkcjonować również w cały piątek, 19 kwietnia. Tego dnia, w wielu krajach europejskich Wielki Piątek to tzw. banking holiday, czyli dzień wolny od pracy.

Niezależnie od świątecznej przerwy w działaniu systemów rozliczeniowych możemy skorzystać z płatności natychmiastowych wykonywanych w Express Elixir, który umożliwia przesyłanie pieniędzy pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach w czasie rzeczywistym. System działa w trybie 24/7/365, także w weekendy i święta.

Elixir to obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową pierwszy w Polsce elektroniczny system rozliczeń międzybankowych do wymiany detalicznych zleceń płatniczych w złotych, funkcjonuje od 25 lat. Przez ten czas za jego pośrednictwem, KIR rozliczył ponad 22,3 mld transakcji międzybankowych na kwotę 72,2 bln złotych.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA