REKLAMA
REKLAMA

Oszczędzanie

Świąteczna przerwa przelewów

W czasie świąt systemy rozliczeniowe nie będą funkcjonować w trybie standardowym. Przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem, aby pieniądze dotarły w terminie.
Foto: Adobestock

Rozliczenia w systemie Elixir, podstawowym dla polskich banków, realizowane są w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. Odstępstwem od tej normy są dni świąteczne. W dni ustawowo wolne od pracy i weekendy system Elixir nie realizuje sesji rozliczeniowych.

Zatem 22 kwietnia - w Poniedziałek Wielkanocny, system Elixir nie będzie działać. Przelewy zlecone przez banki w piątek, 19 kwietnia po godz. 16.00 zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji pierwszego dnia roboczego, czyli 23 kwietnia (wtorek). W przypadku Euro Elixir, czyli systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i kierowane do strefy euro), przerwa w działaniu potrwa nieco dłużej. System nie będzie funkcjonować również w cały piątek, 19 kwietnia. Tego dnia, w wielu krajach europejskich Wielki Piątek to tzw. banking holiday, czyli dzień wolny od pracy.

Niezależnie od świątecznej przerwy w działaniu systemów rozliczeniowych możemy skorzystać z płatności natychmiastowych wykonywanych w Express Elixir, który umożliwia przesyłanie pieniędzy pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach w czasie rzeczywistym. System działa w trybie 24/7/365, także w weekendy i święta.

Elixir to obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową pierwszy w Polsce elektroniczny system rozliczeń międzybankowych do wymiany detalicznych zleceń płatniczych w złotych, funkcjonuje od 25 lat. Przez ten czas za jego pośrednictwem, KIR rozliczył ponad 22,3 mld transakcji międzybankowych na kwotę 72,2 bln złotych.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA