Oszczędzanie

Oprocentowanie: być może banki postawią na lokaty sześciomiesięczne

Przez długi czas banki preferowały najkrótsze lokaty – do trzech miesięcy – i to najchętniej w wersji promocyjnej: wysokie oprocentowanie, niskie wartości
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Miały przyciągać klientów wspomnianym oprocentowaniem, a jednocześnie generować jak najniższe koszty odsetek. Jednocześnie ich założenie wiązało się (i nadal wiąże) najczęściej z koniecznością założenia konta osobistego.

Klienci jednak już coraz rzadziej dają się na ten lep łapać. Generalnie, przestają lubić lokaty terminowe. W tej sytuacji można zaobserwować pewne, na razie nieśmiałe, tendencje. Po pierwsze, z danych NBP wynika, że po szczycie w listopadzie ubiegłego roku, kiedy średnie oprocentowanie sięgnęło 1,77 proc., lokaty powyżej miesiąca do trzech miesięcy włącznie w grudniu 2017 r. i styczniu tego roku zaczęły nieco tracić odsetki. Na razie spadek był niewielki: z 1,72 do 1,68 proc. Oznacza to jednak, że wpływ obniżek oprocentowania był większy niż podwyżek.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz