REKLAMA
REKLAMA

Oszczędzanie

IKE i IKZE w 2018 r. Polacy deklarują odkładanie pieniędzy, ale nie na emerytury

Od trzech lat odsetek Polaków deklarujących posiadanie oszczędności jest zbliżony do 70 proc. Ale w 2018 r. na IKE i IKZE wpłaciła tylko jedna trzecia ich posiadaczy.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W ubiegłym roku posiadanie oszczędności zadeklarowało 71 proc. ankietowanych Polaków (rok wcześniej było to 69 proc.) Znacznie większa jest różnica w ocenie wysokości odłożonych środków: 50 proc. Polaków posiadających oszczędności deklaruje, że ich poziom budzi w nich poczucie komfortu, to o 16 pkt proc. więcej niż w 2017 r. – wynika z międzynarodowego badania Finansowy Barometr ING.

Równanie do Europy

We wcześniejszych edycjach Barometru odsetek Polaków posiadających oszczędności był zazwyczaj jednym z najniższych w Europie. Przełom nastąpił w 2016 roku, kiedy liczba mieszkańców Polski deklarujących posiadanie oszczędności znacząco wzrosła – z 50 do 68 proc. Inaczej ma się sprawa z wysokością posiadanych oszczędności. Zgodnie z badaniem NBP zasobności gospodarstw domowych w 2016 r. (bank centralny nie opublikował dotąd świeższych danych) przeciętne aktywa finansowe gospodarstwa domowego w Polsce wynosiły 15 tys. zł i były trzykrotnie niższe niż mediana w Unii Europejskiej. Od tego czasu oszczędności Polaków najprawdopodobniej wzrosły, ale nie w stopniu wystarczającym do istotnego zniwelowania tej luki.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA