REKLAMA
REKLAMA

Okiem eksperta

Kiepskie wieści i kiepskie nastroje

Ubiegły tydzień był mało przyjemny dla posiadaczy polskich akcji.

Kamil Jaros Dom Maklerski BDM

Foto: Archiwum

Nastroje na świecie nie były najlepsze, a dodatkowo mamy własne, lokalne wątki, jak choćby podaż akcji wiązana z umarzaniem jednostek w kilku TFI. Decyzja Altusa o likwidacji funduszy może zmniejszyć nieco skumulowaną w krótkim czasie podaż. Sześć z dziesięciu funduszy ma być zlikwidowanych do końca marca 2020 r., a zatem likwidator ma czas na znalezienie kupców na posiadane aktywa.

Wprawdzie te wątki dotykają głównie wycen małych i średnich spółek, ale i największym papierom nie wiodło się dobrze. Rynki wschodzące pozostają pod presją, a napływające dane makro nie są pocieszające. Nastroje polskich inwestorów indywidualnych ponownie się pogorszyły, spychając wskaźnik INI w pobliże poziomu minus 20 pkt.

W sferze makroekonomii najbliższy tydzień najciekawszy będzie w samej końcówce, ale i wcześniej pojawi się kilka interesujących publikacji. Już w poniedziałek poznamy dynamikę japońskiego PKB w II kwartale. To nie są nowe dane, ale rewizja już wcześniej publikowanych wartości. Przed południem poznamy dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii oraz wskaźnik Sentix. We wtorek w planie jest publikacja wskaźnika ZEW w Niemczech oraz amerykańskich danych o stanie zapasów hurtowników. W środę przed południem skupimy się na danych o produkcji przemysłowej w strefie euro, a po południu na danych o cenach u amerykańskich producentów. Wieczorem opublikowana zostanie beżowa księga, czyli raport o stanie amerykańskiej gospodarki tworzony przez Fed. W czwartek zaczniemy od analizy danych o podaży pieniądza w Chinach i zamówieniach na środki trwałe w Japonii. Jeszcze przed sesją pojawia się dane o niemieckiej inflacji konsumenckiej. To będzie rewizja odczytu, jaki w wersji wstępnej poznaliśmy pod koniec sierpnia. Już w trakcie sesji poznamy podobne dane, ale dotyczące polskich cen konsumpcyjnych. Po południu swoje decyzje w sprawie polityki pieniężnej ujawnią Bank Anglii i Europejski Bank Centralny. W tym ostatnim przypadku opublikowane zostaną najnowsze projekcje najważniejszych wskaźników gospodarczych. Na ten dzień w planie jest również odczyt amerykańskiej inflacji konsumenckiej oraz danych o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych. Ostatni dzień tygodnia przyniesie nam dane o produkcji przemysłowej w Chinach, Japonii i USA. Poza tym poznamy dane o sprzedaży detalicznej w Chinach i USA. To także dzień publikacji danych o polskiej inflacji bazowej, o amerykańskim imporcie oraz nastrojach tamtejszych konsumentów.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA