Tyle tylko że niepewność jest nieodłącznym elementem ludzkiej kondycji, a obecnie, żyjąc w czasach nieustających wstrząsów i niepokoju, odczuwamy to jeszcze mocniej. Lubimy mieć kontrolę, podziwiamy innych „kontrolujących", a niepewność nie pozwala nam mieć wrażenia, że kontrolujemy rzeczywistość. Jeśli wysoka niepewność jest nieunikniona i prowadzi do wielkiego stresu, co musimy zrobić, aby zapobiec zachowaniom, które nas pokonają?

Prawdziwym egzystencjalnym zagrożeniem dla naszych finansów jest myślenie krótkoterminowe, które wiąże się ze zwiększoną niecierpliwością, dyskontowaniem przyszłych nagród i podejmowaniem impulsywnych decyzji. Niepewność może sprawić, że każdy z nas będzie myślał krótkoterminowo. Trudno zaplanować dwudziestoletni horyzont czasowy, gdy mgła skrywa przyszły tydzień. Jako inwestor długoterminowy musisz zachować spokój i znaleźć sposób na pokonanie krótkoterminowych kryzysów.

Zrób to, odwracając swoją uwagę od rzeczy, których nie możesz, bo nikt nie może, kontrolować. Skoncentruj się na tym, nad czym możesz mieć kontrolę. Jeśli posiadasz portfel, który jest mocno przeważony w jednym sektorze lub klasie aktywów, musisz wiedzieć, że to niezwykłe, niezależnie od okoliczności, ryzyko. Z kolei „siedzenie" na zbyt dużej ilości gotówki oznacza stracone szanse na wzrost. Jeśli twój portfel jest niezdywersyfikowany, jesteś narażony na straty. Warto przeanalizować ten wybór z innej perspektywy. Sprawdź swój portfel pod wpływem stresu. Alokacja aktywów to sprawdzona w czasie zasada, która zapewnia stabilność portfela i chroni przed zmiennością. Bez względu na wiek lub wartość portfela nigdy nie wolno tego ignorować.

Pierwszym krokiem do stworzenia portfela jest zawężenie kombinacji kapitału i długu. Część kapitałowa zapewnia wzrost i większość stopy zwrotu. Alokacja może opierać się na kilku czynnikach. Czasie, ocenie zdolności do ryzyka oraz zmienności, jaką można zaakceptować. Część długu pełni rolę kotwicy, zapewniając stabilną podstawę i bezpieczeństwo, a to najważniejsza kwestia. Głównym celem zadłużenia jest zachowanie kapitału i stabilność całego portfela. Ma to ułatwić zniesienie ryzyka w innym miejscu portfela.