Okiem eksperta

Wzrost cen przy pesymistycznych nastrojach

Podczas ostatnich dni indeksy polskich akcji nieco się podniosły, oddalając się od dołków wyznaczonych w końcówce marca.

Kamil Jaros dyrektor, DM BDM

Foto: Archiwum

Tymczasem nastroje, na co wskazuje wynik ankiety SII, pozostają pesymistyczne. Nadal istnieje zdecydowana przewaga liczby graczy spodziewających się spadków nad liczbą tych, którzy widzą najbliższą przyszłość (w horyzoncie sześciu miesięcy) w ciemnych barwach. To dla zwolenników podejścia kontrariańskiego wciąż duża gratka.

Rynki finansowe w ostatnim czasie bardziej reagują na newsy generowane przez polityków niż na wiadomości płynące ze sfery makroekonomii. Można mieć nadzieję, że wkrótce to się zmieni i wrócimy na normalności, gdy to dane o gospodarce kreują zmiany, a nie wpisy w mediach społecznościowych. W tym tygodniu będzie kilka momentów, w których zmienność może wzrosnąć. Już dziś taki moment się pojawi po południu, gdy ujawnione zostaną dane o zmianie amerykańskiej sprzedaży detalicznej. Jest to jedna z ważniejszych publikacji w cyklu miesięcznych wydarzeń. Wcześniej poznamy polską inflację bazową, ale tu wielkiego poruszenia już raczej nie będzie. Jutro rano otrzymamy istotne dane z Azji. Opublikowany zostanie pakiet danych z Chin, wśród których będzie szacunek tempa wzrostu chińskiej gospodarki w I kw. 2018 roku. Poza tym poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Już w trakcie sesji będzie okazja zapoznać się z najnowszą wartością wskaźnika ZEW w Niemczech. Po południu w planie jest publikacja danych o aktywności podaży na rynku nieruchomości (liczba wydanych pozwoleń na budowę oraz faktycznie rozpoczętych budów), ale największą uwagę skupią dane o produkcji przemysłowej. W środę rano zostaniemy poinformowani o zmianie wynagrodzeń i zatrudnienia w polskim sektorze przedsiębiorstw, o brytyjskiej i europejskiej inflacji. Wieczorem zapoznamy się z najnowszym raportem o stanie amerykańskiej gospodarki (beżowa księga). W czwartek oczekiwać będziemy na dane o polskiej produkcji przemysłowej i cenach produkcji sprzedanej oraz brytyjskiej sprzedaży detalicznej. Po południu, jak co czwartek, poznamy liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Na ten dzień w planie jest również publikacja wartości indeksu wskaźników wyprzedzających. Po wcześniejszym odczycie na poziomie 0,6 proc. teraz oczekuje się wartości 0,4 proc. Ostatni dzień tygodnia będzie już spokojniejszy (przynajmniej w kontekście kalendarza publikacji). Nie ma tego dnia w planie takich danych, które mogłyby wstrząsnąć rynkami.


Wideo komentarz