REKLAMA
REKLAMA

Obligacje

Czy warto wziąć udział w nowych emisjach Alior Banku?

Wiadomo już, że drobni inwestorzy (tym razem definicja jest precyzyjna) będą mogli kupić tylko obligacje zwykłe, a przez to niżej oprocentowane.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Od 13 października Alior Bank ma ważny prospekt emisyjny, na podstawie którego może przeprowadzić publiczne emisje obligacji o wartości 1,2 mld zł, przy czym do 600 mln zł mogą to być obligacje podporządkowane. Warunki emisji nie stanowią większej tajemnicy. W październiku bank przeprowadził prywatną emisję podporządkowanych obligacji ośmioletnich wartą 600 mln zł, za które zaoferował 2,7 pkt proc. marży ponad WIBOR 6M. Pod koniec lipca Alior zamknął też emisję obligacji zwykłych wartą 250 mln zł, oferując w niej 1,19 pkt proc. marży za trzyletnie papiery. Trudno zakładać, by warunki emisji publicznych istotnie odbiegały od warunków oferowanych całkiem niedawno profesjonalnym inwestorom, choć warto pamiętać o sporej nadsubskrypcji w obu emisjach.

 

Rynek wtórny

Znając warunki brzegowe przyszłych emisji publicznych, możemy porównać je z ofertą rynku wtórnego, gdzie Alior wprowadził siedem serii obligacji, w tym pięć na rynek detaliczny, gdzie są przedmiotem regularnych transakcji. Wszystkie notowane emisje to papiery podporządkowane, dwie pochodzą z pierwszego programu publicznych emisji realizowanego w kwietniu 2016 r. (skończyło się na dwóch ofertach, potem bank sam wygasił prospekt). 1,5 roku temu Alior zaoferował najpierw 3,25 pkt proc. marży za sześcioletnie obligacje, a kilka dni później 3 pkt proc. marży za ośmioletnie papiery i w obu wypadkach rynek uznał propozycję za atrakcyjną. Do tego stopnia, że wiosną tego roku obie emisje notowane były na Catalyst z realną marżą poniżej 2 pkt proc. (patrz wykres). Po wakacjach – to jest od momentu, gdy Alior poinformował o złożeniu nowego prospektu – optyka inwestorów się zmieniła, notowania serii ALR0524 spadły ze 109 proc. do 103 proc., co jednak wciąż oznacza sporą premię ponad nominał i daje pretekst, by nowe emisje oferować z niższą niż w ub.r. marżą.

 

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA