Mieszkania: Perspektywy rynku

O ile w przewidywalnej przyszłości kondycja deweloperów, którzy niejako siłą inercji i dotychczasowej koniunktury realizują wcześniejsze projekty, nie budzi zastrzeżeń, o tyle dalsza przyszłość wzbudza spore emocje.

Publikacja: 28.09.2020 05:00

Mieszkania: Perspektywy rynku

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Zwłaszcza że w opublikowanym ostatniego dnia sierpnia raporcie AMRON-Sarfin znalazła się wzmianka o 64-proc. spadku liczby transakcji na rynku pierwotnym (przy blisko 24-proc. spadku liczby udzielonych kredytów hipotecznych r./r). Zwykle uwagę przykułby także 19-proc. spadek liczby udzielonych kredytów między I i II kwartałem (II i IV kwartał są zwykle najlepszymi okresami w roku), ale oczywiście tąpnięcie należy zrzucić na Covid-19 i lockdown.

Z okresem niższej sprzedaży deweloperzy sobie poradzili (w II kwartale sprzedaż mieszkań deweloperów z Catalyst spadła o 36,5 proc. r./r.), za kilka dni opublikowane zostaną dane o sprzedaży w III kwartale i będziemy nieco mądrzejsi. Z dysproporcji między liczbą transakcji na rynku pierwotnym wspieranych kredytem a liczbą transakcji raportowaną przez deweloperów wynika, że wzrósł udział mieszkań kupowanych za gotówkę, ergo – na wynajem. Jednak trudno przewidywać stabilność tego popytu, skoro wiadomo już, że stawki najmu zaczynają spadać wobec mniejszej liczby studentów i niepewnej kondycji rynku pracy po zakończeniu programów wsparcia dla MŚP.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Obligacje
Obligacje solidnie pracują
Obligacje
Szalony kwartał na rynku publicznych emisji obligacji
Obligacje
Rentowności na szczytach, ale polskie obligacje cieszą się wzięciem
Obligacje
Mieszane sygnały
Obligacje
Takiego popytu na polskie obligacje skarbowe jeszcze nie było
Obligacje
Resort finansów uplasował obligacje na kwotę 8 mld dol. "Największa emisja Polski na rynku dolara"