REKLAMA
REKLAMA

Obligacje

Czy można być spekulantem na wtórnym rynku obligacji?

Ostatnie miesiące stworzyły możliwość zakupu obligacji korporacyjnych po cenach nieoglądanych od wielu lat, a w ostatnich tygodniach notowania wzrosły, umożliwiając realizację szybkich zysków.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Nie jest to dominująca strategia na rynku obligacji korporacyjnych, bo nastawienie na zyski ze spekulacji wyklucza chociażby niska płynność Catalyst i relatywnie wysokie prowizje maklerskie. Niemniej w pewnych specyficznych warunkach rynkowych inwestorzy regularnie obserwujący przebieg notowań obligacji korporacyjnych stają od czasu do czasu przed szansą „dorobienia do portfela", przeprowadzając transakcje o spekulacyjnym charakterze.

GetBackowy popłoch

Taką szansę stworzyła w ostatnich miesiącach afera GetBacku, której wybuch wyraźnie odbił się na notowaniach obligacji firm – także niepowiązanych z windykatorem nawet branżowo. Kto założył, że default GetBacku nie wpływa na zdolność innych emitentów do generowania gotówki z prowadzonej dotychczas działalności, miał szansę odkupić taniej obligacje, które wystraszeni inwestorzy – zapewne głównie indywidualni – sprzedawali po niższych niż dotychczas cenach. Co do zasady można przyjąć, że szczyt popłochu inwestorów przypadł na czerwiec i lipiec.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA