REKLAMA
REKLAMA

Obligacje

Obligacje GNB znów kuszą rentownością na krótkim końcu

Paradoksalnie średnia rentowność obligacji Getin Noble Banku jest wyższa w przypadku papierów dwuletnich niż sześcioletnich, co daje posiadaczom tych ostatnich możliwość arbitrażu.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Mija rok, od kiedy Getin Noble Bank przeprowadził ostatnią publiczną emisję obligacji, zbierając od inwestorów 40 mln zł (maksymalny pułap oferty) i oferując 4 pkt proc. ponad WIBOR 6M (5,81 proc.). Dziś te same papiery dają 7,87 proc. rentowności brutto i jest to jedna z najniższych rentowności, jakie papiery GNB zapewniają na rynku wtórnym. Średnia rentowność 35 serii publicznych emisji GNB wprowadzonych do notowań (wprowadzono wszystkie) wynosi aktualnie 9,08 proc. i jest najwyższa od 12 miesięcy. Czy wobec tego jest się czym interesować?

Nie takie łatwe pieniądze

Inwestorzy kuszeni atrakcyjną (zwłaszcza jak na bank) rentownością obligacji powinni pamiętać, że 34 z 35 notowanych serii to papiery podporządkowane, co oznacza, że w razie upadłości lub likwidacji banku będą one spłacane w ostatniej kolejności lub konwertowane na udziały. Nie przesądza to w żaden sposób o prawdopodobieństwie takiego scenariusza, lecz trzeba pamiętać, dlaczego bank za dwuletnie depozyty płaci nieco ponad 3 proc., a rentowność dwuletnich obligacji przekracza 10 proc. – nie są to te same produkty pod względem klasy bezpieczeństwa.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA