REKLAMA
REKLAMA

Obligacje

Obligacje. Duży wzrost w portfelach TFI

Z końcem lipca w portfelach krajowych funduszy inwestycyjnych były obligacje skarbowe o wartości nominalnej blisko 59 mld zł – wynika z danych rządu. Oznacza to zwyżkę o blisko 10 proc. miesiąc do miesiąca.
Foto: Adobestock

Łącznie inwestorzy na koniec lipca posiadali polskie obligacje skarbowe o wartości 673,7 mld zł w porównaniu z 670,5 mld zł na koniec czerwca. Największą grupę pod względem wartości posiadanych obligacji skarbowych stanowiły banki, które miały w rękach papiery o wartości 306,6 mld zł. Kolejną byli inwestorzy zagraniczni (167,7 mld zł). Zakłady ubezpieczeniowe miały 63,8 mld zł w obligacjach, a za nimi plasowały się TFI. Jeśli chodzi o zagranicę, polskie obligacje za 47,7 mld zł posiadali inwestorzy z Azji (bez Bliskiego Wschodu), a za 38,5 mld zł kraje ze strefy euro.

Zarówno pod względem wartości, jak i procentowo to właśnie polskie fundusze inwestycyjne najmocniej zwiększyły swoje zaangażowanie w obligacje – w ciągu jednego miesiąca przybyło papierów o wartości blisko 5,2 mld zł. Banki dokupiły obligacje za ponad 2,1 mld zł, a zakłady ubezpieczeniowe za ponad 1 mld zł. Inwestorzy zagraniczni pozbyli się papierów za ponad 6 mld zł. W rękach osób fizycznych były papiery za 23,2 mld zł, czyli o około 0,7 mld zł więcej miesiąc do miesiąca.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA