Obligacje

Przecena ominęła rynek obligacji skarbowych

Podczas gdy złoty należał w ostatnich miesiącach do najsłabszych walut, a na GPW rozgościła się bessa, ceny obligacji skarbowych są stabilne.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Polski oscyluje wokół 3,18 proc. Porównując do początku roku, zmalała o około 0,12 pkt proc. Nie jest to może znacząca zmiana, ale i tak wyróżnia Polskę na tle państw zaliczanych do rynków wschodzących. Obligacje skarbowe większości z nich w tym czasie bowiem potaniały (ich rentowności wzrosły) w tandemie z ich walutami. Złoty także tracił, ale nie miało to przełożenia na notowania obligacji skarbowych.

Wyspa stabilności

– Notowania obligacji tylko częściowo są pod wpływem tych samych czynników, co waluta – tłumaczy Dariusz Lasek, członek zarządu Skarbiec TFI odpowiadający za fundusze instrumentów dłużnych. – Nastroje na światowych rynkach i odwrót inwestorów od aktywów z naszego regionu sprzyjały przecenie złotego i polskich obligacji. Ale jednocześnie są lokalne czynniki, które przemawiają za wyższymi cenami obligacji Polski. Wypadkową jest więc ich stabilność – mówi.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz