Obligacje

Pozorna poprawa w bankach spółdzielczych z Catalyst

Żaden z 15 notowanych banków spółdzielczych nie zbliżył się do łącznego współczynnika kapitałowego, o którym KNF pisze w swoim raporcie o kondycji banków spółdzielczych w Polsce.
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

Łączny współczynnik kapitałowy banków spółdzielczych wynosił 17,2 proc. na koniec 2017 r. – podała Komisja Nadzoru Finansowego i już na tej podstawie widać, że notowani na Catalyst przedstawiciele sektora bynajmniej nie zaliczają się do śmietanki biznesu (ich średnia to 13,2 proc. wobec 12,1 proc. przed rokiem). W ub.r. (do października) notowany był jeszcze Kujawski BS w Aleksandrowie Kujawskim, który zdecydowanie wyróżniał się pod względem wskaźnika adekwatności kapitałowej, ale bank wykupił obligacje przed terminem i o powrocie na Catalyst nic nie słychać.

Warto odnotować, że już pięć banków spółdzielczych zakończyło przygodę z rynkiem wtórnym obligacji (licząc razem z nimi, ubiegłoroczna średnia wskaźnika adekwatności kapitałowej to 13,25 proc.), natomiast brakuje chętnych zarówno do debiutu, jak i do powrotu na rynek, a niektóre z nich wykupują obligacje przed terminem (w tym roku uczynił tak Warszawski Bank Spółdzielczy) i znikają z rynku.

Pięta achillesowa

Obecnie największym problemem notowanych na Catalyst banków spółdzielczych nie jest jednak bodaj wysokość kapitałów, ale udział kredytów zagrożonych w portfelach oraz wiarygodność samej sprawozdawczości. Wystarczy przywołać przykład BS w Ciechanowie, który w połowie 2015 r. twierdził, że udział kredytów zagrożonych nie przekraczał 9 proc., a półtora roku później zrobiło się z tego (pod nowym zarządem, który krytycznie przyjrzał się osiągnięciom poprzedniego) 59 proc. Obecnie udział ten spadł poniżej 54 proc., co można uznać za spory postęp, ale nie zmienia to faktu, że ponad połowa kredytów opisana jest jako zagrożona. To oczywiście przypadek skrajny, ale niejedyny. Obecnie sześć z 15 notowanych banków spółdzielczych wykazuje dwucyfrowy udział kredytów zagrożonych (plus bank zrzeszający – Bank Polskiej Spółdzielczości), tyle samo, ile przed rokiem. Ale w ciągu roku tylko pięć z 15 banków zdołało obniżyć udział kredytów zagrożonych, a przecież wszystko to dzieje się w okresie znakomitej koniunktury gospodarczej.

Tymczasem według danych KNF udział należności zagrożonych w całym sektorze wzrósł w 2017 r. do 7,5 proc., wobec 7,1 proc. przed rokiem i wobec 6,7 proc. w przypadku banków komercyjnych. Tylko sześć z 15 notowanych banków mogło się pochwalić niższym wskaźnikiem.

Warto natomiast docenić, że pokrycie rezerwami „złych kredytów" wzrosło w ub.r. średnio do 33,6 proc. (z 27,7 proc. rok wcześniej). W porównaniu z bankami komercyjnymi, gdzie wskaźnik ten sięga zwykle powyżej 50 proc., jest to wartość nadal dalece niewystarczająca, ale przynajmniej kierunek jest dobry.

Obligacje w górę

Inwestorzy zdają się być wyczuleni właśnie na kwestię udziału kredytów zagrożonych, przy czym szczególnie nie podoba im się nagły wzrost tego wskaźnika, co widać na przykładzie banku z Szepietowa, a wcześniej oczywiście BS Ciechanów czy Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (obydwa realizują obecnie plany naprawcze, bez większych efektów zresztą). Wysoki udział kredytów zagrożonych oznacza często ponadprzeciętną rentowność obligacji, bez względu nawet na wysokość współczynnika adekwatności kapitałowej. Wiadomo bowiem, że odpisy złych kredytów mogą wpłynąć na wysokość kapitałów.

Mimo że notowane na Catalyst banki spółdzielcze wyraźnie odstają od obrazu malowanego przez raport Komisji (i tak niezbyt różowego), notowania stopniowo się poprawiają lub pozostają stabilne w okolicach wartości nominalnych. Wpływ na to może mieć przynależność do instytucjonalnych systemów ochrony, która oznacza faktyczne korzyści. W czerwcu bank BPS uzyskał z niego 50 mln zł pożyczki podporządkowanej.

W pierwszym tygodniu lipca obligacje sześciu banków spółdzielczych notowane były wyraźnie poniżej nominału. W tym miejscu jedna uwaga – ze względu na długi okres do wykupu notowania na poziomie 50–60 proc. nie muszą oznaczać równie wysokiej rentowności, choć dla sprzedającego 50 proc. nominału oznacza utratę 50 proc. kapitału (pomniejszoną o sumę otrzymanych odsetek). Warto też pamiętać, że wszystkie notowane obligacje banków spółdzielczych to papiery podporządkowane, a więc spłacane w ostatniej kolejności w razie likwidacji lub upadłości banku.

Obligacje | Rekordowa suma defaultów

W ciągu ostatnich 12 miesięcy emitenci obecni na Catalyst nie wykupili zapadających w tym czasie obligacji o wartości 209,6 mln zł, co stanowi rekord rynku. Jednocześnie wartość ta stanowiła 2,4 proc. wartości zapadających w tym okresie papierów, to jest o 0,3 pkt proc. więcej niż na koniec marca i o 1,5 pkt proc. więcej niż przed rokiem.

Wbrew pozorom winny pogorszenia statystyk nie jest sam GetBack, choć tylko on nie wykupywał obligacji zapadających w II kwartale br. Ich łączna wartość to jednak 26,6 mln zł. Ważniejsze okazały się wcześniejsze defaulty (Action na 100 mln zł i Sygnity na 40 mln zł). Większego wpływu GetBacku na wartość obligacji, które nie zostaną wykupione w terminie, można się spodziewać w kolejnych kwartałach. Tylko w II półroczu zapadają obligacje windykatora warte 100,8 mln zł, a apogeum wykupów notowanych na Catalyst obligacji GetBacku przypada na 2019 r. (179,3 mln zł). A przy tym notowane obligacje GetBacku (0,5 mld zł) to tylko niewielka część wszystkich wyemitowanych przez niego papierów (2,5 mld zł), ale do obliczania wartości wskaźnika brane są pod uwagę tylko emisje wprowadzone do notowań na rynku wtórnym. I w tym zawężonym zakresie wpływ GetBacku na statystyki będzie jednak bardzo wyraźny. Dość powiedzieć, że łączna wartość niewykupionych w terminie obligacji notowanych na Catalyst to blisko 720 mln zł, licząc od początku 2013 r. (od kiedy serwis Obligacje.pl prowadzi statystyki).

Co interesujące, w innym obszarze rynku doszło do wyraźnej poprawy statystyk. W przypadku emisji o wartości do 10 mln zł nie wykupiono 13,6 proc. ich wartości, co jest rekordowo niskim wynikiem (wskaźnik przekraczał 25 proc. na początku ubiegłego i 2014 roku). W tym wypadku na poprawę wskaźnika wpływ mogła mieć dobra koniunktura gospodarcza, która wspiera także podmioty o słabszej kondycji, oraz – być może – także zbierane przez inwestorów doświadczenie. Znacząca liczba defaultów w obszarze małych emisji (a więc i małych emitentów) mogła uczulić ich na ryzyko związane z tego rodzaju inwestycjami. Jest też możliwe, że prywatne emisje o niewielkiej wartości coraz rzadziej trafiają do obrotu na Catalyst, co także pomaga statystykom.

 

Kalendarium

Poniedziałek, 9 lipca

Ghelamco Invest (GHI0718, GHK0718) | wypłata odsetek i dzień wykupu.

mBank (MBK0125) | ustalenie praw do odsetek.

PCC Rokita (PCR0419) | ustalenie praw do odsetek.

Unibep (UNI0719) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Wtorek, 10 lipca

ABS Investment (AIN0421) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Arche (ACH1019) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Bank Spółdzielczy w Piasecznie (BSP0724) | ustalenie praw do odsetek.

Getin Noble Bank (GNB0720) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Gmina Miasta Elbląg (ELG0126) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Kruk (KRU1019, KRU1022) | ustalenie praw do odsetek.

Pekao Bank Hipoteczny (PEOH209) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Pragma Faktoring (PRF1021) | ustalenie praw do odsetek.

Środa, 11 lipca

Bank Ochrony Środowiska (BOS0724) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Energa (ENG1019) | ustalenie praw do odsetek.

Ghelamco Invest (GHE0718) | wypłata odsetek i dzień wykupu.

Murapol (MUR1018) | ustalenie praw do odsetek.

PCC Rokita (PCR1023) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Czwartek, 12 lipca

Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS0720) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Best (BST0421) | ustalenie praw do odsetek.

BVT (BVT0419) | ustalenie praw do odsetek.

Famur (FMF0120) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Kancelaria Statima (STA0419) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Uniserv-Piecbud (PCB0420) | ustalenie praw do odsetek.

Piątek, 13 lipca

Cyfrowy Polsat (CPS0721) | ustalenie praw do odsetek.

Dino Polska (DNP1020) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

GetBack (GB21019) | ustalenie praw do odsetek.

Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Łomiankach (MBS0720) | ustalenie praw do odsetek.

mBank Hipoteczny (MBHPE03) | ustalenie praw do odsetek.

Robyg (ROB0721) | ustalenie praw do odsetek.

YOLO (YOL0721) | ustalenie praw do odsetek.

Sobota, 14 lipca

Ghelamco Invest (GHE0720, GHI0720) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Kancelaria Medius (KME0719) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Niedziela, 15 lipca

Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS0718) | wypłata odsetek i dzień wykupu.

Capital Park (CAP0419) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Fast Finance (FFI0121) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Ghelamco Invest (GHC0718) | wypłata odsetek i dzień wykupu.

PCC Rokita (PCR1019) | wypłata odsetek i początek nowego okresu odsetkowego.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz