REKLAMA
REKLAMA

Obligacje

Przełomowy moment dla posiadaczy obligacji Idea Banku

Większość kapitału własnego Idea Banku zbudowana jest obecnie z kapitałów uzupełniających, na które składają się obligacje podporządkowane. W razie przymusowej restrukturyzacji ich los jest niepewny.
Foto: materiały prasowe

Na koniec 2018 r. Idea Bank wykazywał 518,3 mln zł zobowiązań z tytułu wyemitowanych obligacji. Dwie pierwsze serie zapadają w tym roku. Pierwsza – warta 80 mln zł – już 25 lipca, kolejna – o wartości 62,5 mln zł – 19 grudnia. Żadna z nich nie jest notowana na Catalyst, gdzie do obrotu trafiła tylko jedna seria (K) zapadająca w sierpniu przyszłego roku. W dniu pisania tego tekstu inwestorzy wyceniali ją na 55 proc. nominału, co dawało jej 66,8 proc. rentowności brutto, ale oznaczało to wzrost notowań o 10 pkt proc. (z 45 proc.) w ciągu dwóch dni i było reakcją na opublikowanie komunikatu o dwóch funduszach zainteresowanych inwestycją w akcje Getin Noble Banku. Sytuacja GNB nie napawa optymizmem, ale to kłopoty Idea Banku wydają się dziś znacznie poważniejsze. Po stracie z 2018 r. i I kw. 2019 r. współczynnik wypłacalności spadł z 9,6 proc. we wrześniu ub.r. do 1,75 proc., a Tier 1 z 8,2 proc. do 0,53 proc. Aby spełnić wymagania nadzorcze, kapitał własny musiałby wzrosnąć kilkakrotnie i duży znak zapytania na końcu pytania o to, czy znajdzie się inwestor gotowy wyłożyć pieniądze za bank przeżywający duże kłopoty, wydaje się uzasadniony.

Zadłużenie z obligacji

Ze stanowiska banku wynika, że jego sytuacja płynnościowa została ustabilizowana i z tego punktu widzenia stopniowa spłata obligacji nie będzie jego problemem. Gorzej, że obligacje podporządkowane wspierają kapitał własny tylko czasowo. Na pięć lat przed datą ich wykupu banki muszą stopniowo amortyzować ich udział w kapitale uzupełniającym w tempie 20 proc. rocznie. Co oznacza, że z papierów wartych prawie 520 mln zł tylko 42 mln zł zaliczane są w całości do kapitału uzupełniającego, a papiery zapadające do pięciu lat – tylko częściowo. Łącznie kapitał uzupełniający tworzy 150 mln zł ze 194 mln zł kapitału własnego (215 mln zł, biorąc pod uwagę regulacyjne kapitały własne, a to na ich podstawie oblicza się wskaźniki adekwatności kapitałowej). Wynika z tego, że obligacje podporządkowane tworzą prawie 70 proc. kapitału własnego, a z czasem będzie on spadał ze względu na konieczność amortyzacji obligacji w kapitale uzupełniającym. Oczywiście powrót do rentowności może jednocześnie wzmacniać kapitał własny, ale trudno powiedzieć, kiedy bankowi uda się ten cel osiągnąć.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA