Obligacje

Tanieją papiery Murapolu

Rentowność obligacji dewelopera zapadających w latach 2019–2020 sięgała w środę 12–18 proc., a serii zapadającej w październiku kilkudziesięciu procent.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Spółka nie widzi powodów do tak znacznej przeceny swojego długu na rynku wtórnym i upatruje przyczyn w niskiej płynności obligacji. To jednak nie jest do końca prawdą – niska płynność utrzymywała się na rynku wtórnym w czasie, w którym wyceny papierów Murapolu nie odbiegały istotnie od nominału. W ostatnich dniach wartość transakcji wyraźnie wzrosła – w przypadku serii MUR1018 (drugiej z publicznych emisji przeprowadzonych przez Murapol w 2015 r.) w połowie czerwca był już czterokrotnie wyższy od średniej z poprzednich 12 miesięcy i stanowiło to 5,5 proc. wielkości całej serii, co jest wynikiem bardzo wysokim. Dla porównania zwykle miesięczny wolumen obrotu wszystkich emisji publicznych na Catalyst oscyluje w okolicach 1 proc. wartości wprowadzonych do obrotu obligacji, a Murapol nie odbiegał wcześniej istotnie od tej ogólnej charakterystyki.

Murapol na tle rywali

Pod względem wskaźników zadłużenia Murapol istotnie odstaje od większości spółek deweloperskich obecnych na Catalyst. Wskaźnik zadłużenia netto do kapitału własnego na podobnym poziomie osiągnęły Capital Park i Dekpol, ale nie są to typowi deweloperzy mieszkaniowi. Ze względu na widoczne odchylenie w poziomie zadłużenia od innych firm typowo deweloperskich Murapol oferował dotąd nieco wyższy kupon – ostatnia wprowadzona na Catalyst emisja obligacji oprocentowana jest na 4,65 pkt proc. ponad WIBOR 3M, a była ona przeprowadzana w lipcu ub.r. (oferującym był Noble Securities, który od lat pomagał Murapolowi w pozyskiwaniu finansowania). Premia wydawała się satysfakcjonująca dla inwestorów, bo do maja z rentownościami na Catalyst nie działo się nic interesującego.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz