REKLAMA
REKLAMA

Obligacje

Co drugi default na rynku obligacji to zadanie dla prokuratury

W co najmniej 17 przypadkach emitentów, których obligacje notowane były na Catalyst i nie zostały wykupione w terminie, prokuratura podjęła działania wyjaśniające. W ośmiu przypadkach zakończyły się one postawieniem zarzutów.
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Przez 9,5 roku istnienia Catalyst default – czyli brak terminowego wykupu notowanych tu obligacji – dotknął 41 emitentów, wynika z obliczeń, w których nie uwzględniono emitentów, którzy w przeszłości byli notowani na Catalyst i dokonali wykupów notowanych obligacji, za to zawiedli inwestorów poza rynkiem regulowanym. Nie uwzględniono także tych emitentów, których obligacje nigdy nie były notowane na Catalyst, a emisje zostały przeprowadzone jako publiczne (na podstawie memorandów informacyjnych). Gdyby wziąć pod uwagę przypadki takich firm jak Bikershop, Fachowcy.pl czy listę firm, których obligacje nie trafiły do obrotu publicznego, lista czynności podejmowanych przez prokuraturę byłaby dłuższa.

Niestety, obligacje po dacie wykupu przestają być notowane na Catalyst, emitenci z reguły wchodzą w postępowania restrukturyzacyjne lub upadłościowe, raporty bieżące przestają się ukazywać i informacji dociera coraz mniej. Mimo to możemy stwierdzić, że przynajmniej w 17 przypadkach odnotowanych na Catalyst defaultów zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone w prokuraturach poskutkowały co najmniej wszczęciem śledztwa, a w ośmiu z nich postawieniem zarzutów, co jest równoznaczne z zatrzymaniem, chyba że sąd zgodzi się na dozór policyjny i – zwykle – poręczenie majątkowe.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA