Obligacje

Emisja obligacji Bestu może być zwiastunem zmian na rynku

Krótszy okres inwestycji i podniesiony kupon względem poprzednich emisji, to istotna zmiana na rynku, na którym do tej pory emitenci podkręcali warunki emisji w przeciwnych kierunkach.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Best tym razem zaproponował inwestorom obligacje czteroletnie. Dla przypomnienia w listopadzie ub.r. były to cztery lata i trzy kwartały, a jeszcze w II kwartale ub.r. Best w trzy dni znajdował nabywców na papiery pięcioletnie warte 60 mln zł. Oprocentowanie ustalono na 3,5 pkt proc. ponad WIBOR 3M, wobec 3,4 pkt proc. marży trzy miesiące wcześniej i 3,3 pkt proc. marży oferowanych w maju. Do tego wartość samej emisji ustalono na 30 mln zł, co jest jak na Best kwotą relatywnie niewielką (w 10 dotychczasowych emisjach publicznych tylko raz – przed rokiem – nie była wyższa), co powinno pomóc w jej szybkim zamknięciu. Całość świadczy o elastycznym podejściu do bieżących warunków rynkowych – na GPW i na Catalyst wyceny akcji i obligacji windykatorów spadały w ostatnich miesiącach i Best mógł uznać to za przesłankę do zaoferowania lepszych warunków. Cena ostatecznie nie jest aż tak wysoka – 10 pkt bazowych dodatkowej marży to przy tych rozmiarach emisji 30 tys. zł dodatkowego kosztu rocznie. Jeśli okaże się, że rynek pozytywnie lub nawet entuzjastycznie odpowie na ofertę Bestu, tym razem nie skazaną na konkurowanie z równoległymi ofertami PKN Orlen i Alior Banku (tak było jesienią), warunki w kolejnych emisjach zapewne zostaną na powrót zaostrzone.

Dla inwestorów byłoby jednak lepiej, aby podejście Bestu, który najwyraźniej śledzi wskazania rynku wtórnego, stało się wzorem do naśladowania także przez innych emitentów. Dotąd można było mieć wrażenie, że warunki ogłaszane w kolejnych emisjach obligacji ignorowały przebieg notowań na Catalyst. Ale, być może, gdy w końcówce roku najpierw Best, a po nim Kredyt Inkaso nie zdołały zamknąć publicznych emisji w ich pełnym rozmiarze (co w okresie dwóch wcześniejszych lat przydarzyło się na rynku publicznych ofert tylko raz), emitenci będą ostrożniejsi w snuciu planów o pozyskiwaniu coraz tańszego finansowania.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz