Obligacje

OFE mają o ponad miliard złotych mniej w obligacjach korporacyjnych

W ubiegłym roku tylko jeden fundusz emerytalny powiększył wartość obligacji firm w portfelu. Papiery korporacyjne zastępowano obligacjami Banku Gospodarstwa Krajowego i listami zastawnymi.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Nadzieje na to, że obligacje skarbowe będą w portfelach otwartych funduszy emerytalnych zastępowane długiem korporacyjnym, zostały ostatecznie pogrzebane. Zdecydowana większość z nich nawet nie reinwestowała otrzymanej gotówki z wygasających papierów, nowe pozycje pojawiały się rzadko. Wyjątkiem były papiery BGK, które są pewnego rodzaju substytutem papierów skarbowych (BGK cieszy się taką samą oceną ratingową jak Polska) oraz listy zastawne banków hipotecznych, które uznawane są za nawet bezpieczniejsze od papierów skarbowych ze względu na zabezpieczenie na pracujących portfelach kredytów hipotecznych. OFE zwiększyły w nich zaangażowanie o odpowiednio 793 mln zł i 845 mln zł (o 38 proc. i o 63 proc.). Łącznie to nawet więcej niż fundusze wycofały z obligacji korporacyjnych (1,096 mld zł), przy czym do tych ostatnich wliczamy także papiery bankowe. Gdyby nie uwzględniać inwestycji w papiery Europejskiego Banku Inwestycyjnego, podporządkowane obligacje PKO BP czy krótkoterminowe papiery BZ WBK, bilans byłby dużo gorszy. I tak właśnie należy postrzegać aktualne podejście OFE do papierów korporacyjnych – zamiast firm, wolą bezpieczniejsze papiery bankowe.

Nieliczne inwestycje

I z tym właśnie zastrzeżeniem możemy spojrzeć na zaprezentowaną obok listę inwestycji OFE w papiery firm, które przeprowadziły w przeszłości emisje publiczne na podstawie prospektów emisyjnych skierowane do inwestorów indywidualnych. Obecność konserwatywnie nastawionych funduszy w gronie nabywców obligacji można odczytać jako pewnego rodzaju nobilitację dla emitentów, względnie potraktować jako namiastkę oceny ratingowej, której przecież większość emitentów nie ma. Oczywiście brak danej pozycji w portfelach OFE nie jest równoznaczny z negatywną oceną – nie wszystkie emisje były w ogóle dostępne dla funduszy choćby ze względu na rozmiar lub preferencje przy przydziale.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz