W I półroczu wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie wyniosła 119 mld euro, o 1,3 proc. mniej rok do roku – wynika z szacunków firmy Savills. W samym II kwartale wartość skurczyła się rok do roku o 47 proc., do 36,2 mld euro. Analitycy spodziewają się, że w całym roku inwestorzy ulokują 220–260 mld euro, czyli o 16–29 proc. mniej rok do roku.

– W Polsce aktywność inwestorów w I półroczu koncentrowała się głównie na biurach i magazynach. W przypadku tych drugich udział w całkowitej wartości inwestycji wzrósł do 39 z 15 proc. rok wcześniej – komentuje Marek Paczuski, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego w Savills. – Magazyny pozostają relatywnie najodporniejsze na związane z Covidem turbulencje w gospodarce i na rynkach nieruchomości i będą kontynuować pozytywny trend w II półroczu. Paliwem dla sektora są popyt branży e-commerce na powierzchnie, atrakcyjne stawki czynszu i niższe koszty pracy w Polsce w porównaniu z Europą Zachodnią, a także przenoszenie ze względów bezpieczeństwa części aktywności produkcyjnej z Azji do Europy (nearshoring – red.) – dodaje. Zaznacza, że inwestorzy chętnie lokują w mieszkania na wynajem, jednak na naszym młodym rynku brakuje jeszcze gotowych produktów inwestycyjnych.

Na rynku biurowym widać zmiany. – Część firm rezygnuje z dodatkowej powierzchni na ekspansję, redukuje bądź zredukuje w przyszłości zajmowaną przestrzeń. Inwestorzy to dostrzegają i część ogranicza się do obserwacji. Relatywnie silny popyt dotyczy za to wysokiej jakości biur w najlepszych, centralnych lokalizacjach, wynajętych na długie okresy najemcom w bardzo dobrej kondycji finansowej – mówi Paczuski. – Centra handlowe pozostają pod presją i nie cieszą się popularnością wśród inwestorów.

GG Parkiet

Zdaniem eksperta, można się spodziewać, że w tym roku IV kwartał nie będzie, jak w minionych latach, najaktywniejszym okresem na rynku inwestycyjnym – z wyjątkiem magazynów. Dlatego mimo mocnego I półrocza (wzrost o prawie 5 proc. rok do roku) w całym 2020 r. wartość inwestycji w Polsce będzie niższa niż w rekordowym 2019 r. (7,7 mld euro). ar