REKLAMA
REKLAMA

Ludzie rynku

Małe firmy odważnie sięgają po rozwiązania w chmurze

W Polsce rośnie rynek rozwiązań opartych na chmurze. Przedsiębiorstwa sięgają po technologię cloud computing, widząc w niej szansę na obniżenie kosztów działalności i usprawnienie procesu zarządzania. Co ciekawe, szansę tę dostrzegają nie tylko największe organizacje. Zalety chmury nie są obce małym firmom, które coraz odważniej przenoszą się w chmurę.

Już dwa lata temu, analizując technologie obecne w sektorze MŚP, Instytut Keralla Research stwierdził, że najważniejszy dla rodzimej gospodarki sektor dojrzał do korzystania z profesjonalnych aplikacji wspierających zarządzanie biznesem, z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie. Co drugi polski przedsiębiorca deklarował w 2012 roku, że rozważa wdrożenie w swojej firmie technologii opartej na wirtualnym oprogramowaniu. Pozostała część właścicieli firm nie była co do tego przekonana, sądząc, że rozwiązania chmurowe wiążą się ze znaczącymi kosztami. Badanie Ipsos MORI z września 2013 roku pokazało, że liczba nieprzekonanych do chmury przedsiębiorców, zmniejszyła się. Niespełna rok temu ponad 65% firm przekonywało, że rozwiązania oparte na cloud computingu staną się kluczowe dla rozwoju biznesu z ich segmentu.

Przede wszystkim – optymalizacja

Co przekonuje przedsiębiorców z sektora MŚP do sięgania po chmurę? Przede wszystkim szansa zoptymalizowania kosztów ponoszonych na IT – koszt chmury jest niższy niż w przypadku utrzymywania przez firmy własnej infrastruktury. Przykładowo, Comarch oferuje nowoczesne systemy klasy ERP 2.0, które wpisują się w potrzeby cyfryzującej się rzeczywistości i stwarzają firmom szansę uwolnienia ich pełnego potencjału. W ramach Comarch ERP 2.0 przedsiębiorcy korzystają bowiem ze zintegrowanych systemów, łączących mobilność, chmurę i e-commerce, zarządzając firmą w nowoczesny sposób (kompleksowe usługi zawarte w jednym programie – od księgowości przez zarządzanie relacjami i łańcuchem dostaw po profesjonalne analizy i backup danych).

 

Oszczędność pieniędzy, oszczędność czasu

 

Z dostępnych na rynku analiz wynika, że chmura jest dla polskich firm synonimem wygody i praktyczności. Badanie Idei Banku i Tax Care z tego roku pokazało, że firmy w ramach cloud computingu korzystają najczęściej z obsługi poczty elektronicznej, archiwizacji dokumentów, a także z zewnętrznych serwerów do przechowywania danych. Dwie trzecie firm, które wzięły udział w badaniu stwierdziło, że chmura pozwala na obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Potwierdziła to w swoich obliczeniach Komisja Europejska – zgodnie z jej danymi stosowanie technologii chmurowej redukuje koszty prowadzenia działalności średnio o 10-20%. Oprócz finansów, firmy mogą dzięki chmurze zaoszczędzić również czas – ten, który pochłaniają obowiązki biurowe oraz zadania związane z zarządzaniem budżetem, personelem, dostawcami.

Firmy, które nie decydują się na
wdrożenie technologii chmurowej uważają często, że to kosztochłonna inwestycja dedykowana jedynie największym organizacjom. Przedsiębiorstwa nie mają bowiem świadomości, że na cloud computingu mogą skorzystać w dwojaki sposób. Po pierwsze nie muszą na starcie inwestować w niezbędną infrastrukturę IT i licencje. Po drugie, dzięki chmurze usprawniają procesy zachodzące w firmie, umożliwiając szybszy rozwój swojemu biznesowi. Z tej perspektywy chmura wydaje się niezbędnym elementem działania firm, które idąc z duchem cyfrowego czasu, chcą ewoluować w stronę konkurencyjnego biznesu XXI wieku.

 


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA