REKLAMA
REKLAMA

Ludzie rynku

Stabilność złotego to nie ewenement

Pytania do Cezarego Chrapka, ekonomisty w banku Citi Handlowy
Foto: Archiwum

Od dwóch miesięcy kurs złotego wobec euro jest bezprecedensowo stabilny. Z czego to wynika?

Z kilku czynników. Przede wszystkim jest to związane ze stabilnymi parametrami makroekonomicznymi Polski. Wzrost PKB w ostatnich latach był szybki, bilans obrotów bieżących jest bliski równowagi, deficyt sektora finansów publicznych jest najniższy od początku transformacji, co stwarza perspektywę spadku długu publicznego oraz przestrzeń do podwyżki ratingów Polski. Stopy procentowe są zaś utrzymywane od dłuższego czasu na stałym i wyższym niż w strefie euro poziomie. Ponadto inwestorzy uodpornili się na wydarzenia polityczne i wykorzystują ewentualne zwyżki zmienności z nich wynikające jako pretekst do zakupu polskich aktywów. Cały czas zmienność kursu EUR/PLN tłumi także członkostwo Polski w UE i stały napływ unijnych funduszy, dzięki którym suma salda obrotów bieżących i kapitałowych jest od kilku lat dodatnia. Ogólnie waluty krajów CE3 (oprócz Polski to jeszcze Czechy i Węgry - red.) wobec euro należą do najmniej zmiennych par z udziałem walut państw wschodzących, co można wiązać właśnie z przynależnością do UE i silnymi powiązaniami handlowymi ze strefą euro. Zmienność walut CE3 wobec dolara jest też dość niska, ale już nie tak wyróżniająca.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA