Ludzie rynku

Michel Camdessus: Nowy zakład Pascala

ROZMOWA | MICHEL CAMDESSUS - z byłym dyrektorem zarządzającym Międzynarodowego Funduszu Walutowego rozmawia Grzegorz Siemionczyk
Foto: materiały prasowe

Rozmawiamy przy okazji polskiej premiery pańskiej książki „Rok 2050. Prognozy i wyzwania". Proszę coś o tej publikacji powiedzieć?

Opisuję w niej wnioski z prac zespołu Emerging Markets Forum, w których miałem zaszczyt uczestniczyć. Staraliśmy się opisać długoterminowe perspektywy dla świata, abyśmy nie byli niewolnikami wizji krótkoterminowej. Chodziło o to, aby zwrócić wzrok przywódców tego świata na wyzwania przyszłości. W tym celu zidentyfikowaliśmy pewne hipertendencje, które są widoczne już dziś i się nasilają, a które będą kształtować świat w 2050 r. Wciąż bowiem możemy na nie oddziaływać tak, aby służyło to wspólnemu dobru. Następnie, biorąc za punkt wyjścia te hipertendencje, próbowaliśmy nakreślić kilka dróg ku lepszej przyszłości.

A czy nie jest tak, że największy wpływ na świat za 30 lat będą miały siły, które dzisiaj nie istnieją albo nie mają większego znaczenia? Trzy dekady temu nikt nie miał świadomości, jak bardzo świat zmieni internet.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.