REKLAMA
REKLAMA

Lokaty

Nietypowe lokaty przegrywają z kontami oszczędnościowymi

Pozostawienie pieniędzy w banku na krótki okres nie jest sprawą najłatwiejszą. Przy większych kwotach można jednak wszystko negocjować. Albo wpłacić na konto oszczędnościowe.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Sytuacje, w których okazuje się, że trzeba na krótko przechować większą kwotę, nie należą wprawdzie do najczęstszych, ale na pewno możliwych. A częstsze mogą być wtedy, gdy kończy się lokata terminowa, a pieniądze należy... No właśnie: wydać? Złożyć na kolejnej lokacie, ale już w innym banku? A może poczekać na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która może oznaczać niekorzystną zmianę oprocentowania lokat, i szukać np. oferty o stałym oprocentowaniu? Przyczyn może być sporo, a gotówkę lepiej trzymać w miejscu bezpiecznym, które jeszcze pozwoli jej zaprocentować. Czyli w banku.

Możliwe negocjacje

Na krótki okres lokuje się w banku raczej większe kwoty – bardziej dla bezpieczeństwa niż dla zysku. Ten jednak jest mile widziany. Powyżej zatem ustalonej przez bank sumy można negocjować zarówno termin lokaty, jak i – przede wszystkim – jej oprocentowanie. Tu już nie ma konieczności dopasowania się do standardowych okresów – chcesz lokaty na 47 dni – proszę bardzo. A minimalne kwoty są różne w różnych bankach. Najniższy próg negocjacji ustalił Bank Pekao: zaledwie 5 tys. zł. W Santander Banku Polska jest to 20 tys. zł. W PKO BP rozmowy można zacząć od 100 tys. zł, podobnie jak w mBanku. Identyczny jest próg w Alior Banku. Tu na dodatek istnieje możliwość zachowania części odsetek w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty. W Banku Pocztowym, przy takim samym progu, w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty otrzymuje się połowę oprocentowania.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA