REKLAMA
REKLAMA

Kryptowaluty

Tokeny udziałowe i emisje ETO przyszłością rynku kapitałowego?

Tradycyjne giełdy papierów wartościowych mają się czego bać. W branży kryptowalutowej powstają bowiem...
Foto: Adobestock

...platformy do emisji tokenów udziałowych, czyli bazujących na blockchainie cyfrowych aktywów, które za pomocą smart kontraktów mogą dać posiadaczowi to samo co akcja, czyli udział w biznesie emitenta, prawo głosu i prawo do dywidendy. ETO, z angielskiego Equity Token Offering, branża nazywa ICO 2.0. O ile to drugie raczej ograniczało się do firm zajmujących się biznesami związanymi z technologią łańcucha bloków lub kryptowalutami, o tyle to pierwsze otwiera się na każdą firmę. O tokenizację swojego majątku może się więc ubiegać niemal każde przedsiębiorstwo. Jest to istotna zmiana, bowiem oznacza, że emitentem nie musi być startup, ale dojrzała firma, która już cieszy się zaufaniem rynku i podlega tradycyjnym regulacjom i jurysdykcji. To znacznie ogranicza ryzyko inwestycyjne takich emisji.

Co więcej, ETO ma być bardziej transparentne i nadzorowane przez odpowiednie organy rządowe. Chodzi o to, by cały proces miał pieczątkę wiarygodności i przez to był przejrzysty i w miarę bezpieczny (piszę „w miarę", bo afera z GetBackiem pokazuje, że mimo nadzoru i regulacji można zrobić przewał na miliardy złotych). Zapytacie, w czym to jest lepsze od IPO. Po pierwsze, w technologii. Przykłady ICO pokazują, że zasięg takich emisji jest ogromny i pozwala w krótkim czasie zebrać ogromne środki od inwestorów z całego świata. Po drugie, w kosztach. ETO eliminuje wielu pośredników, w postaci chociażby domu maklerskiego. Firma przychodzi do platformy, a ta uruchamia cały proces emisji. Po trzecie, w zasięgu. Blockchain nie zna granic, więc swoją złotówkę na jakiś token może rzucić każdy, bez względu na adres zamieszkania. Po czwarte, w dostępności. O ETO może się ubiegać każda firma, która chce podwyższyć swój kapitał i stokenizować majątek.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA