Kryptowaluty

Bitcoin ma już 68 proc. rynku. Altcoiny wyraźnie słabną

Na rynku jest 2550 projektów. Duża część z nich nie ma realnej wartości i zyskiwała tylko dzięki popularności głównych monet. Nadszedł czas oddzielenia ziarna od plew.
Foto: AFP

Tegoroczny rajd notowań bitcoina zatrzymał się pod koniec czerwca tuż poniżej pułapu 14 000 USD. Kurs wszedł w fazę korekty, ale na razie broni wsparcia 9000 USD. Inne kryptowaluty już tak silne nie są. Ethereum i XRP, czyli odpowiednio numer dwa i trzy pod względem kapitalizacji, od dwóch miesięcy pogłębiają dołek korekty, a ich udział w rynku systematycznie maleje. Czy ta tendencja się utrzyma, czy altcoiny (waluty alternatywne wobec bitcoina) pójdą jednak śladami „ojca"?

Król jest jeden

Od dwóch miesięcy kurs bitcoina jest w fazie korekty, która przyjęła kształt zniżkującego trójkąta. O ile zasięg wzrostowych impulsów jest coraz niższy, o tyle od dołu fale spadkowe skutecznie blokuje strefa 9100–9000 USD. Ani RSI, ani MACD nie dotarły do strefy wyprzedania, co sugeruje, że silniejsza próba odbicia dopiero przed nami. Od góry oporem jest linia łącząca ostatnie lokalne maksima, przebiegająca na wysokości 11 500 USD. Od dołu wsparciem jest wspomniana strefa. Jej przełamanie może skutkować ruchem do 7500 USD. PZ

Foto: GG Parkiet

Zacznę od liczb, które klarownie pokazują, dlaczego bitcoin jest niekwestionowanym liderem tego rynku. Skupmy się tylko na TOP10 kryptowalut pod względem kapitalizacji. Okazuje się, że w ciągu ostatniego miesiąca, który przyniósł sporą zmienność notowań, to właśnie bitcoin charakteryzuje się najmniejszą stratą cenową. Jego kurs jest zaledwie 1 proc. pod kreską, podczas gdy rekordziści – bitcoin SV i stellar – są odpowiednio 24,5 i 23 proc. pod kreską. Jeśli rozszerzymy horyzont czasowy do trzech miesięcy, to okazuje się, że bitcoin jest jedynym obok bitcoin SV aktywem, który jest na plusie. Zyskał w tym czasie 26,4 proc. Na marginesie dodajmy, że w pierwszej setce pod względem kapitalizacji tylko 35 projektów ma dodatnią kwartalną stopę zwrotu. Warty odnotowania jest też fakt, że wyraźnie rośnie udział bitcoina w kapitalizacji całego rynku. O ile w połowie czerwca było to 54 proc., o tyle obecnie odsetek ten sięga już 68 proc. Dla porównania ethereum ma 7,6 proc. rynku, a XRP 4,3 proc. A mówimy przecież o czołowych projektach, które są systematycznie rozwijane i daleko im do całej rzeszy tzw. shitcoinów. Wygląda na to, że w oczach inwestorów, przynajmniej na ten moment, to bitcoin jest najbardziej atrakcyjnym spośród cyfrowych aktywów. Świadczy o tym także fakt, że obecna cena bitcoina to 50 proc. jego rekordowej wyceny z końca 2017 r., a dla większości projektów z TOP10 są to wielkości z przedziału 5–20 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.