REKLAMA
REKLAMA

Kryptowaluty

Czy chiński zakaz kopania pogrąży kryptowalutową branżę?

Inwestycje alternatywne › Pomysł zakazu przedstawiła Narodowa Komisja Rozwoju i Reform. W Państwie Środka jest 75 proc. światowej mocy obliczeniowej bitcoina. Sprawa jest poważna.
Foto: Adobestock

Władzom Państwa Środka z kryptowalutami jest wyraźnie nie po drodze. We wrześniu 2017 r. Ludowy Bank Chin wraz z sześcioma agencjami rządowymi wprowadził zakaz emisji cyfrowych tokenów (tzw. ICO). W tym samym miesiącu wydano też nakaz zamknięcia kryptowalutowych platform, przez co giganci – Binance i OKEx – przenieśli biznesy za granicę. Mija półtora roku i, jak donosi agencja Reuters, Chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) przygotowała plan delegalizacji kopania cyfrowych aktywów. Nie brzmi to dobrze dla fanów tego rynku. W Chinach bowiem znajduje się 75 proc. światowej mocy obliczeniowej bitcoina. Kopaczy przyciąga zarówno tania energia elektryczna, jak i relatywnie tańszy sprzęt do „wydobywania".

Górnicy na bezrobocie?

Przypomnijmy, że w 2005 r. NDRC opublikowała katalog sektorów, dzieląc je na trzy kategorie – te, które rząd powinien wspierać, te, które należy ograniczać, i te, które należy eliminować. Kopanie kryptowalut znalazło się w tej trzeciej grupie. Agencja uznaje je za zbyt energochłonne i potęgujące efekt cieplarniany. Abstrahując już od tego, że jakimś dziwnym trafem Chiny stały się nagle takie eko, zakaz miningu oznaczałby ogromny spadek mocy obliczeniowej we wszystkich sieciach kryptowalut, bazujących na konsensusie Proof of Work (m.in. bitcoin i ethereum). Gdyby nagle odłączono wszystkie działające w Chinach koparki, sieci transakcyjne zostałyby sparaliżowane. Wizja to czarna, ale rynek cyfrowych walut nie zareagował spadkiem notowań głównych aktywów. W poniedziałek 8 kwietnia, gdy informacja NDRC została upubliczniona, kurs bitcoina wzrósł pod 5400 USD. Strachu nie widać. Dziennikarze portalu Coindesk.com uważają, że taka reakcja jest całkiem uzasadniona.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA