REKLAMA
REKLAMA

Kryptowaluty

Nie będzie kryptorekomendacji

KNF nie widzi w kryptowalutach ryzyka systemowego i na razie nie planuje wydawania bankom specjalnej rekomendacji w tym zakresie. Zachęca je jednak do dużej ostrożności we współpracy z giełdami kryptowalutowymi.
Foto: Adobestock

Rosnące zainteresowanie kryptowalutami, przede wszystkim bitcoinem, wywołało sporo pytań dotyczących bezpieczeństwa takich transakcji oraz tego, czy nadzór powinien je ograniczyć.

Banki muszą być ostrożne

– W opinii UKNF „waluty" wirtualne nie generują obecnie w skali makro systemowo istotnego ryzyka. Urząd zwraca jednak uwagę na liczne ryzyka, na jakie narażeni są indywidualni inwestorzy, związane z obrotem oraz inwestycjami w waluty wirtualne, m.in. na duże prawdopodobieństwo stałego wzrostu przestępczości skierowanej przeciwko użytkownikom walut wirtualnych oraz wykorzystywania ich do prania pieniędzy lub finansowania przestępstw o charakterze terrorystycznym – mówi Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet"
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA