REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Go West!

W najbliższych latach coraz więcej firm, rozwijając potencjał swoich możliwości, będzie obierało kierunek zagraniczny w celu osiągnięcia ogólnoeuropejskiej, a nawet globalnej skali działalności.

Kierunki działań podejmowanych przez polskie przedsiębiorstwa w dziedzinie ekspansji zagranicznej uległy istotnej zmianie w ciągu ostatnich lat. Jeszcze niedawno wśród polskich spółek aktywnych na rynku fuzji i przejęć za granicą dominowały podmioty skupiające uwagę na krajach Europy Środkowo- -Wschodniej i/lub kilka blue chips notowanych na GPW o kapitalizacji powyżej 1 miliarda euro, szukających możliwości rozwoju za granicą. Część z tych transakcji była motywowana decyzjami politycznymi i w niektórych przypadkach zakończyła się fiaskiem. Inne projekty akwizycyjne były wynikiem prywatyzacji w poszczególnych krajach lub upadłości ciekawych strategicznie aktywów. Tylko część udanych transakcji było efektem dobrze opracowanej strategii, skrupulatnej selekcji potencjalnych celów oraz właściwej oceny potencjału wzrostu w poszczególnych krajach.

Ostatnio inicjatywy zagraniczne dostrzegalne są szczególnie w działaniach podejmowanych przez podmioty kontrolowane przez prywatnych przedsiębiorców. Są to głównie spółki, które dostrzegły możliwość przeniesienia z rynku lokalnego swoich modeli biznesowych i zastosowania ich z powodzeniem na najbardziej obiecujących rynkach w regionie (m.in. w Rosji, Rumunii lub w mniejszym stopniu w Czechach czy Słowacji).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
50% rabatu na dostęp do serwisu parkiet.com
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA