Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 25.09.2018 10:25

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

Mocny początek tygodnia na rynku ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej mocno rozpoczęły bieżący tydzień. Cena ropy Brent nie tylko przekroczyła barierę 80 USD za baryłkę, ale dotarła już do okolic 81,50 USD za baryłkę, czyli do najwyższego poziomu od grudnia 2014 roku. Na rynku ropy WTI początek tygodnia również był wyraźnie wzrostowy, a ceny tego gatunku ropy naftowej przekroczyły poziom 72,30 USD za baryłkę, zbliżając się powoli do okolic tegorocznych maksimów.

Wśród inwestorów na rynku ropy naftowej przeważa pozytywne nastawienie, zakładające kontynuację wzrostów notowań tego surowca. Sprzyjają temu ostatnie informacje z tego rynku. W weekend na spotkaniu producentów ropy naftowej w Algierii nie zapadły żadne istotne decyzje, a Arabia Saudyjska i Rosja wykluczyły zamiar rychłego zwiększania produkcji ropy naftowej w celu zapełnienia luki po irańskim wydobyciu. Co więcej, wiele wskazuje na to, że OPEC nie podejmie żadnych sformalizowanych działań przed grudniem, kiedy to odbędzie się zaplanowane, cykliczne spotkanie państw zrzeszonych w kartelu. Do tego czasu sytuacja fundamentalna na rynku ropy naftowej może być więc napięta, zwłaszcza że na początku listopada kończy się okres przejściowy na dopasowanie się sojuszników USA do sankcji narzucone przez ten kraj na Iran.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Powyższe obawy sprawiają, że na rynku zaczęły się pojawiać prognozy, zakładające, że notowania ropy naftowej w ciągu kolejnych kilku miesięcy sięgną 90 USD za baryłkę, a nawet 100 USD za baryłkę. Niemniej, nie brakuje głosów powątpiewających w taki niezachwianie wzrostowy scenariusz. Spółka Vitol podała, że jej zdaniem obawy dotyczące podaży są już uwzględnione w cenach ropy naftowej, a w 2019 roku na globalnym rynku pojawi się zwiększona podaż.

Największą zagadką w tej układance pozostaje wielkość popytu na ropę naftową na świecie. O ile sytuacja w globalnej gospodarce jest na razie dobra i o większym załamaniu mówi się raczej w kontekście 2020 roku, to popyt na ropę naftową już teraz zaczyna się chwiać. Coraz wyższe ceny paliw zaczynają uwierać konsumentom, co przekłada się negatywnie na popyt – i co może hamować dalsze zwyżki cen ropy naftowej, lub czynić je krótkotrwałymi.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

CUKIER

Cena cukru znów pod presją podaży.

Pierwsza połowa września przyniosła dynamiczną zwyżkę notowań cukru. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych dotarła wtedy do okolic 12,50 centów za funt, odbijając się w górę z okolic 10 centów za funt, notowanych jeszcze pod koniec sierpnia.

Niemniej, ostatnie dni przynoszą ochłodzenie nastrojów na rynku cukru. Początek tego tygodnia był spadkowy – wczoraj notowania cukru w USA zniżkowały do okolic 11,20 centów za funt. Presję na zniżkę wywierała słabość brazylijskiego reala, która skłania brazylijskich producentów do zwiększonej sprzedaży za granicę. Obawy budzi także sytuacja w Indiach, gdzie tegoroczna produkcja cukru jest wyjątkowo duża, a tamtejszy rząd dodatkowo wspiera rolników – co może skutkować zwiększonym eksportem surowca.

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Komentarze
Co w zamian za NABE?
Komentarze
Obniżki nie tak szybko
Komentarze
Czekając na Fed
Komentarze
Czeskie gołębie
Komentarze
Historyczne szczyty na złocie
Komentarze
Na Świętokrzyskiej bez zmian