Giełda

Optymizm ulotnił się z rynków

Poniedziałkowy handel w Warszawie przebiega pod znakiem nieznacznej przewagi kupujących. Jednak z każdą kolejną godziną szansa na pozytywny wynik sesji coraz bardziej się oddala.
Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński Jakub Kamiński

Poranny entuzjazm wywołany weekendowymi wynikami testów wytrzymałościowych największych europejskich banków szybko ustąpił miejsca obawom. Inwestorzy najwyraźniej zreflektowali się, że lepsze od spodziewanych dane na temat kondycji sektora bankowego nie muszą oznaczać końca kłopotów w razie wystąpienia scenariusza kryzysowego na rynkach. Tym bardziej, że najnowsze dane potwierdzają, że strefa euro coraz bardziej zbliża się do recesyjnego scenariusza. Potwierdzają to najnowsze dane z niemieckiej gospodarki. Wskaźnik IFO, obrazujący nastroje tamtejszych przedsiębiorców, zaliczył szósty spadek z rzędu. Informacja ta w połączeniu z wcześniej opublikowanymi niepokojącymi danymi na temat produkcji przemysłowej, zamówień w przemyśle czy eksportu wskazują, że spowolnienie gospodarcze naszego zachodniego sąsiada jest realną perspektywą. Dlatego optymizm z pierwszych minut handlu nie utrzymał się długo na giełdach. Indeksy na największych europejskich rynkach akcji obrały kurs na południe oddając bez walki wypracowaną w godzinach porannych przewagę.

Wczesnym popołudniem niemiecki DAX znajdował się 1,3 proc., francuski CAC 40 tracił 1,1 proc. a brytyjski FTSE100 zniżkował o 0,7 proc. Na tym tle nie najgorzej wypada warszawski parkiet, gdzie główne indeksy wciąż walczą o utrzymanie się nad kreską.

Na półmetku notowań ze spółek wchodzących w skład WIG20 największym wzięciem cieszyły się papiery Kernela, którego kurs odreagowywał po wynikach wyborów u naszego wschodniego sąsiada. Popyt uaktywnił się także na papierach PKOBP i PZU. Na drugim biegunie, wśród taniejących firm, można dziś znaleźć walory PGE i Eurocashu. Nieco słabsze nastroje panują w segmencie spółek o mniejszej kapitalizacji. Indeksy grupujące średnie i małe spółki WIG50 i WIG250 notują niewielki spadki.Na szerokim rynku najefektowniejszą zwyżką mogą się pochwalić spółek z ukraińskim rodowodem: KSG Agro i Agroton.

Z kolei listę spadkowiczów otwiera Starhedge. W czołówce najmocniej przecenionych walorów plasuje się również UniCredit I Elektrobudowa.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.