Inwestycje alternatywne

Nowy rozdział z „Baby-Benzem”

35 lat temu Mercedes W 201, znany bardziej jako model 190, otworzył pierwszy rozdział w historii jakże dziś popularnej klasy C. Samochód imponował rozwiązaniami w dziedzinie bezpieczeństwa i sukcesami sportowymi, a za jego kierownicą ścigał się nawet Ayrton Senna.

Mercedes 190 zadebiutował w 1982 roku i osiągnął wielki sukces.

Foto: Archiwum

Był 8 grudnia 1982 roku, gdy Mercedes oficjalnie zaprezentował serię modelową 190. Stanowiła ona poszerzenie gamy produktów marki o czwartą, kompaktową serię, a 190 dołączył do luksusowych limuzyn klasy S, modeli klasy średniej wyższej (poprzednicy klasy E), oraz sportowych wozów z serii SL. Tak zaczęła się pełna sukcesów historia klasy C, jak nazywa się modele tego segmentu od 1993 roku.

Mała limuzyna, która szybko zdobyła przydomek „Baby-Benz", stanowiła prawdziwy przełom techniczny i estetyczny. Bardzo dbano o bezpieczeństwo, wdrażając nie tylko aktywne, ale i pasywne środki ochrony podróżujących. Najważniejszym punktem było tu niezależne, wielodrążkowe zawieszenie tylnej osi z pięcioma wahaczami na koło. Konstrukcja dachu i nadwozia zapewniała ochronę w trakcie zderzenia. Model debiutował z dwoma czterocylindrowymi, benzynowymi silnikami do wyboru: jako 190 z motorem 90-konnym i 190 E z jednostką o mocy 122 KM. Mercedes systematycznie poszerzał paletę i wprowadzał kolejne warianty, m.in. wersję 190 D z 72-konnym silnikiem znanym z cichej pracy, w czym swój udział miało zastosowanie wygłuszenia silnika – po raz pierwszy w seryjnie produkowanym aucie osobowym.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz