REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje alternatywne

Duży Fiat

Niemal dokładnie 70 lat temu, w sierpniu 1948 roku, ruszyła budowa Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu. Warto przy tej okazji wspomnieć jedno z najważniejszych produkowanych tam aut – Polskiego Fiata 125p.
Ten Duży Fiat pochodzi z drugiego roku produkcji (1968), ale wprowadzono w nim szereg modyfikacji. Jest znakomicie utrzymany, a dwukolorowe nadwozie szczególnie uwodzi.
www.ardorauctions.pl

Wgląd w archiwum wystarczył, by sprawdzić, że o polsko-włoskim klasyku pisałem w naszej rubryce wiosną 2013 roku. Wiele wody upłynęło w Wiśle, czytelników zapewne przybywa, a moda na zabytkowe auta wciąż rośnie. Przypomnijmy więc sobie najciekawsze fakty o samochodzie, który do historii przeszedł pod wieloma nazwami: kanciak, kant, kwadrat, kredens czy po prostu Duży Fiat.

Włosi zaprezentowali Fiata 125p w 1965 roku i w tym samym podpisano umowę licencyjną z Polską. Produkcja na Żeraniu ruszyła jednak dwa lata później. Polska wersja nie była wierną kopią oryginalnego modelu 125. U nas dodano kilka tańszych podzespołów pochodzących z jego poprzednika, czyli Fiata 1300 i 1500. Ze starszej konstrukcji były m.in.: silniki, skrzynia biegów i układ przeniesienia napędu, z nowszej wzięto nadwozie oraz układ hamulcowy. Przy okazji debiutu tego modelu zrewolucjonizowano znacznie rodzimą branżę motoryzacyjną. Skorzystano z zachodnich wzorców i postawiono na różnych podwykonawców. Dotąd cały samochód powstawał tylko w jednej fabryce.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA