REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje alternatywne

Austin Allegro. Wesołek

Austin Allegro jest wozem dość niepozornym, jednak ma sporo wdzięku. Rzadko spotykany na naszych ulicach samochód mimo braku stylistycznej ekstrawagancji będzie się wyróżniał.
Allegro 3 z 1981 roku to ostatnia generacja brytyjskiego modelu. Wóz ma za sobą gruntowną renowację i prezentuje się naprawdę zacnie. Ktoś nad nim czuwa...
GG

O brytyjskiej motoryzacji coraz częściej mówimy i piszemy w czasie przeszłym. Wiele wspaniałych marek nie istnieje, inne zostały wykupione przez nowych, potężnych graczy, najczęściej azjatyckich – z Chin i Indii. Austin Motor Company wpisuje się w oba nurty. To dawne przedsiębiorstwo z siedzibą w Birmingham w Anglii zostało założone w 1905 roku. Formalnie istniało do 1952 roku, jednak sama marka przetrwała dłużej. Po połączeniu AMC z Nuffield Organisation powstał koncern British Motor Corporation, który wytwarzał samochody pod marką Austin jeszcze do roku 1987. Obecnie logo należy do chińskiego przedsiębiorstwa Nanjing Automobile Group. Nawiasem mówiąc, ten najstarszy chiński producent aut (działa od 1947 roku) od kilkunastu lat jest też właścicielem spółki MG Rover Group i tym samym marki MG.

Wracamy jednak do Wielkiej Brytanii. Austin Motor Company produkował nie tylko samochody cywilne: małe, rodzinne i limuzyny oraz wozy sportowe, ale też pojazdy dla wojska i różnych służb oraz instytucji. To właśnie Austin dostarczał przez całe dekady słynne londyńskie taksówki (ostatni model tej marki – FX4, był produkowany od 1954 do 1997 roku).

Najsłynniejszym samochodem z tej stajni jest niewątpliwie Austin Mini, a także klasyczny A110 Westminster czy sportowe kabriolety Austiny-Healey (wersje 100, Sprite i 3000). Na ich tle bardzo skromnie prezentuje się model Allegro, ale to on jest dziś naszym bohaterem. To kompaktowe auto było produkowane w latach 1973–1983. Zastąpiło model 1100. Proponowano kilka rodzajów nadwozi: dwudrzwiowy fastback, czterodrzwiowy fastback oraz trzydrzwiowe kombi. Długość to 3855 mm, szerokość – 1613 mm, wysokość – 1397 mm, a rozstaw osi – 2432 mm. Do napędu używano silników R4 o pojemnościach od 1,0 do 1,7 litra i mocy od 50 do 80 KM. Przenoszona była na oś przednią poprzez cztero- lub pięciopięciobiegową skrzynię manualną.

Allegro (nazwa od włoskiego słowa „wesoły") był ważnym dla marki modelem oferowanym na wielu rynkach całego świata. Rywalizował m.in. z: Citroenem GS, Renault 16 i Fiatem 128. Zawieszenie Hydragas zapewniało spory komfort, a początkowe kłopoty z jakością rozwiązano w kolejnych latach. Doczekał się trzech generacji i właśnie egzemplarz z tej ostatniej, z 1981 r., pojawił się w ogłoszeniach Giełdy Klasyków. Napędza go 60-konny motor 1.3. Auto sprowadzone zostało z Holandii, jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Cena kusząca – 19 500 zł.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA