Wartburg 312. Luksus z NRD

Leżący w pobliżu miasta Eisenach warowny zamek Wartburg ma niemal 1000-letnią historię, a w XVI wieku ukrywał się tam sam Marcin Luter. Jednak wielu osobom zawsze chyba będzie się kojarzył z marką samochodów, która wzięła od niego swą szlachetną nazwę.

Publikacja: 28.02.2020 14:00

Foto: www.gieldaklasykow.pl

Zakłady motoryzacyjne w Eisenach mają długą tradycję. Pierwsze auto wytwarzano tam od roku 1898. Był to wóz na licencji francuskiego Decauville. Trzy dekady później fabrykę wykupiła firma BMW. Los sprawił, że ta część Niemiec znalazła się po II wojnie w radzieckiej strefie okupacyjnej. Zakłady upaństwowiono w roku 1952, ale nadal produkowano tam przedwojenne auta BMW, tyle że pod marką EMW a potem IFA.

Nowy rozdział w historii fabryki rozpoczął się w 1956 roku, gdy na Targach Lipskich został zaprezentowany nowy model auta. Było co prawda mało nowatorskie pod względem technicznym, ponieważ bazowało na IFA F9, ale dało początek marce, która przeszła do historii – marce Wartburg. Ów model, nazwany po prostu 311, napędzany był przez dwusuwowy silnik o pojemności 900 cm sześc. i mocy 37 KM. Odniósł on duży sukces, tym bardziej że postarano się o wiele wersji nadwoziowych. Klienci mieli do wyboru: czterodrzwiowego sedana, dwie odmiany kombi, trzy- i pięciodrzwiową (tzw. Camping), pickupa, kabriolet, coupé oraz Sport. Wartburg 311 startował nawet na trasach rajdowych.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje alternatywne
Retro jest w cenie: BMW 501. Barokowy anioł
Inwestycje alternatywne
Ciągle z klasą!
Inwestycje alternatywne
Wysoka cena niewiedzy
Inwestycje alternatywne
Pułapki inwestowania w sztukę
Inwestycje alternatywne
Retro jest w cenie. Pustynna burza
Inwestycje alternatywne
Retro jest w cenie: Volvo Amazon. Nie tylko dla Wonder Woman