Handel i konsumpcja

LPP w III kwartale 2017. Za dużo słońca dla LPP

Wyniki lepsze niż spodziewali się analitycy z biur maklerskich miała grupa LPP w III kwartale br. – wynika ze wstępnych szacunków zarządu. Mimo to, kurs akcji odzieżowej spółki w poniedziałek spadał już o 3,5 proc. i waha się. To efekt pogody – uważają analitycy.
Foto: materiały prasowe

W III kw. br. odzieżowy gigant z Gdańska wypracował 1,81 mld zł przychodów, 889 mln zł zysku brutto, 103 mln zł zysku operacyjnego i 85 mln zł zysku netto – poinformowała spółka. To wstępne dane, które LPP publikuje zwykle z wyprzedzeniem, zanim przedstawi pełny raport za dany okres. Dla porównania analitycy ankietowani przez „Parkiet" spodziewali się, że przychody grupy wyniosą 1,78 mld zł (o niecałe 20 proc. więcej niż w III kw. 2016 r.), a zysk netto niecałe 76 mln zł (rok temu grupa miała stratę).

Sprawdź pigułę informacyjną LPP

W rzeczywistości poprawa jest tym samym większa. Przychody kwartalne okazały się wyższe niż przed rokiem o 22 proc., przy czym w tzw. sklepach porównywalnych o 15,2 proc.. LPP udało się poprawić marżę brutto ze sprzedaży: wzrosła o 2 pkt. proc.. do 49 proc.. W sumie w ciągu 9 miesięcy br. przychody grupy zamknęły się sumą 4,88 mld zł, zysk operacyjny 202 mln zł, a zysk netto 141 mln zł.

Podyskutuj o spółce LPP na forum parkiet.com

Grupa podała również, że w końcu września miała na kontach 256 mln zł, podczas gdy jej zadłużenie z tytułu kredytów wyniosło 267 mln zł.

Na pierwszy rzut oka, niepokój może budzić poziom zapasów: miały wartość 1,64 mld zł, co dawało 1,76 tys. zł na metr kwadratowy (wzrost o 9 proc. rok do roku). Wśród analityków słychać jednak, że może to być efekt towarów przygotowanych na sezon zimowy. Takiego zdania jest np. BDM, który w porannym raporcie pozytywnie ocenił wyniki LPP.

O godz. 9.12 za akcję LPP płacono dziś 8349,8 zł, o 0,6 proc. mniej niż w piątek. Pięć minut później notowania ponownie świeciły się na zielono, ale inwestorzy nie są zdecydowani. Zdaniem Konrada Księżpolskiego, szefa analityków w Haitong Banku, niepewność związana jest z pogodą w ostatnich dniach i prognozami mówiącymi, że kolejny tydzień będzie ciepły. To nie najlepsza informacja dla odzieżowych firm, które właśnie dostarczyły do sklepów zimowe okrycia i obuwie. Im dłużej będzie ciepło, tym większą część towarów sprzedadzą w niskich cenach w okresie wyprzedaży.

To samo dotyczy CCC. Kurs obuwniczej firmy też rano dziś spada.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły