Handel i konsumpcja

Allegro mocno namiesza w giełdowych indeksach

Handlowa spółka jest warta niemal tyle samo co PGNiG, PKO BP i KGHM razem wzięte. Od czwartku będzie w WIG20. Jak wpłynie na indeks?
Foto: materiały prasowe

Od poniedziałku właściciela zmieniły już akcje Allegro o imponującej wartości sięgającej 15 mld zł – wynika z naszych szacunków. Ponad połowa tej kwoty przypadła na transakcje pakietowe. Po fenomenalnym poniedziałkowym debiucie (wzrost kursu z 43 zł do 70 zł) we wtorek Allegro podrożało o dodatkowe kilkanaście procent, a w środę do wczesnego popołudnia zwyżki były kontynuowane. Jednak pod koniec sesji do głosu doszła podaż. Przed godz. 17 akcje taniały nawet o ponad 10 proc. do niespełna 72 zł. To przekładało się na kapitalizację rzędu 74 mld zł. Na finiszu sesji akcje potaniały ostatecznie o 5 proc. do ok. 76 zł.

Rewolucja w WIG20

Wycena Allegro jest już dwukrotnie wyższa niż wartość wcześniejszego lidera zestawienia największych krajowych firm na GPW, CD Projektu. W środę jego akcje drożały o prawie 2 proc. do 390 zł, co implikuje wycenę spółki na ponad 37 mld zł. Do tej pory CD Projekt był liderem w WIG20. Po środowej sesji do indeksu blue chips wchodzi Allegro. Początkowo, bazując na cenie w IPO, eksperci szacowali że handlowa firma będzie mieć w indeksie nieco ponad 6-proc. udział. To już nieaktualne.

– GPW podała w poniedziałek informację o liczbie akcji włączanych do indeksu,

tj. 277 684 000 akcji. Tym samym udział ten się zmienia, np. przy cenie 80 zł na zamknięciu wynosiłby on 12,4 proc., a przy 90 zł około 14 proc. – szacuje Piotr Jusiński, analityk Ipopemy Securities. Zwraca uwagę na maksymalny dopuszczalny udział w WIG20 w wysokości 15 proc. (dla Allegro przy cenie około 100 zł). – Tym samym jeśli w kolejnych dniach lub tygodniach udział Allegro na podstawie bieżącej wyceny przekroczy ten poziom, będzie on podlegał redukcji do 15 proc. podczas najbliższej rewizji kwartalnej w grudniu – wyjaśnia ekspert.

Allegro wejdzie też do indeksów międzynarodowych: do FTSE Developed na zamknięciu sesji 16 października, a do MSCI EM po 23 października.

Potencjał vs. wycena

IPO Allegro było największą ofertą w historii polskiego rynku kapitałowego. Jej wartość wyniosła 9,2 mld zł. Gros akcji trafiło do zagranicznych funduszy. Krajowe dostały zaledwie ułamek tego, co chciały. Smakiem musieli obejść się również inwestorzy indywidualni. Ich zapisy na akcje zredukowano o niemal 85 proc.

– Dobry wynik Allegro nie jest zaskoczeniem i mam nadzieję, że ta wycena utrzyma się w dłuższym okresie. Cały rynek e-commerce gwałtownie rośnie. Rosną ruch, liczba projektów i przychód spółek zajmujących się usługami dla tej branży: czy to z obszaru IT, logistyki czy usług kurierskich – komentuje Grzegorz Rudno-Rudziński, partner zarządzający w Unity Group.

Największym globalnym graczem w e-commerce jest Amazon. O jego wejściu do Polski mówi się już od dłuższego czasu. Notowania Amazona na giełdzie w USA poruszają się w mocnym trendzie wzrostowym. I choć na rynek nadal trafiają pozytywne rekomendacje dla amerykańskiego giganta, to nie brak głosów, że jego wycena zdyskontowała już z nawiązką dobre perspektywy dla sektora e-commerce. Wskaźnik ceny do zysku dla Amazona wnosi około 130. Dla Allegro jest o kilkanaście procent wyższy.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.