Handel i konsumpcja

Global Cosmed: Notowania blisko historycznego dołka

W ubiegłym tygodniu akcje spółki Global Cosmed potaniały o blisko 13 proc. W piątek walory firmy zajmującej się produkcją i dystrybucją chemii gospodarczej kosztowały 1,83 zł i były najtańsze od września 2013 r. W ciągu 12 miesięcy potaniały o 66 proc.
Foto: Bloomberg

Spółka na warszawskiej giełdzie zadebiutowała w lipcu 2013 r. W IPO walory były sprzedawane po 1,82 zł.

Kiepskie zachowanie notowań to pokłosie słabych wyników finansowych. Narastająco po trzech kwartałach 2017 r. Globel Cosmed zanotował 10,8 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 3,3 mln zł zysku netto w analogicznym okresie 2016 r. Strata na poziomie EBITDA wyniosła 1,2 mln zł wobec 14 mln zł zysku po trzech kwartałach 2016 r.

Spadek rentowności spowodowany był m.in. rozpoczęciem procesu uruchomienia nowej mieszalni w Radomiu. W toku rozruchu technologicznego wyszły błędy projektu, których rozpoznanie i neutralizacja wymagały czasu oraz pieniędzy.

Spółka próbowała sprzedać swój zakład produkcyjny w Świętochłowicach, jednak po ponownej analizie jego rentowności z uwzględnieniem nowo pozyskanych kontraktów na wytwarzanie produktów zarząd kilka dni temu poinformował o podjęciu decyzji o odstąpieniu od zamiaru sprzedaży zakładu. Zakończył proces przyjmowania ofert.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły