Handel i konsumpcja

Amazon Polska - dlaczego ma szansę na sukces?

Prężny rozwój branży e-commerce w Polsce sprawił, że nasz rodzimy rynek staje się coraz bardziej atrakcyjny dla światowych gigantów. Jednym z największych wydarzeń ostatnich lat w sektorze handlu elektronicznego było uruchomienie polskiej wersji Amazon, czyli największego sklepu internetowego na świecie. Pozostaje jednak pytanie, jak obecność nowego gracza na rynku wpłynie na decyzje zakupowe polskich konsumentów i dlaczego Amazon Polska ma szansę na odniesienie sukcesu?

Firma Amazon – światowy gigant e-commerce

Amazon to amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe działające nieprzerwanie od 1994 roku, a założycielem firmy jest Jeff Bezos, który znalazł się na szczycie listy najbogatszych ludzi świata 2021 przygotowanej przez magazyn „Forbes”. Sklep Amazon początkowo działał jako księgarnia internetowa, jednak z czasem poszerzał swój asortyment o kolejne artykuły, w tym meble czy sprzęt elektroniczny. Polscy użytkownicy przez długi czas nie mogli jednak liczyć na polską wersję serwisu, choć ten z powodzeniem funkcjonował w wielu innych krajach europejskich.

Amazon w Polsce

1 marca 2021 roku wystartowała oficjalna polska wersja sklepu Amazon. Moment ten był wyjątkowy, ponieważ na jej uruchomienie czekało zarówno wielu polskich klientów, jak i sprzedawców. Co ciekawe, jeszcze przed premierą witryny Amazon.pl, polscy konsumenci mogli robić zakupy na niemieckiej wersji strony Amazon, tyle że w spolszczonej wersji. Była ona na tyle funkcjonalna i atrakcyjna pod względem biznesowym, że wielu sprzedawców oferowało tam swoje produkty pomimo konieczności dopasowania polityki swoich firm do wymogów niemieckiego prawa. Ogromny potencjał polskiego rynku został zauważony przez właścicieli Amazon jednak dużo wcześniej, bo od 2014 roku na terenie naszego kraju prężnie działają centra logistyczne dystrybuujące towary dostępne na platformie.

Amazon w Polsce – jak wpłynie na polski rynek e-commerce?

Największym zaufaniem wśród polskich miłośników zakupów przez Internet cieszy się serwis aukcyjny Allegro, która działa z sukcesami od ponad 20 lat. Wiele mówi się o tym, że to właśnie Amazon Polska może zagrozić ugruntowanej już pozycji polskiej platformy e-commerce, głównie ze względu na różnorodność oferowanych dóbr i atrakcyjne warunki współpracy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wiele jednak zależy od zainteresowania polskich konsumentów, którzy w dużym stopniu przyzwyczaili się już do korzystania z polskich sklepów e-commerce. Tym samym Amazon może stanowić jedynie dodatkowy kanał sprzedaży, nie zagrażając pozycji Allegro.

Więcej informacji na https://scroll.morele.net/.

Materiał Promocyjny 

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.