REKLAMA
REKLAMA

Handel i konsumpcja

Cydr Lubelski zalewa rynek

Pierwszy kwartał 2014/2015 był udany dla jabłkowego alkoholu Ambry. Firma liczy na jego większą sprzedaż także w pozostałych kwartałach.
Foto: spółka

Podsumowując ubiegły rok obrotowy, który zakończył się 30 czerwca 2014 r. zarząd grupy Ambra, lidera polskiego rynku wina, zapowiedział, że w bieżącym roku planuje 2-3 krotne zwiększyć sprzedaży Cydru Lubelskiego. Prognozy te mogą okazać się jednak zbyt konserwatywne.

W piątek podczas czatu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Robert Ogór, prezes Ambry i członek jej zarządu Piotr Kaźmierczak przyznali, że liczą na większą dynamikę sprzedaży cydru w roku w 2014/2015.

Powód? W jego I kwartale (trwał od 1 lipca do 30 września 2014 r.) przychody ze sprzedaży Cydru Lubelskiego sięgnęły 10 mln zł. Tyle samo wyniosła jego sprzedaż w całym poprzednim roku obrotowym. Cydr pojawił się na rynku w połowie 2013 r.

Dywidenda nie jest zagrożona

Zwiększone o 2,4 mln zł koszty marketingu i dystrybucji związane z inwestycjami w rozwój Cydru Lubelskiego obniżyły zysk brutto ze sprzedaży grupy: pierwszym kwartale roku 2014/2015 spadł o 0,6 proc. Niższy o 28,1 proc. niż przed rokiem był wówczas także zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki.

Niższy wynik netto w I kwartale nie powinien odbić się na dywidendzie. - Planujemy nadal zwiększać kwoty do wypłaty dla akcjonariuszy – zapewniają Robert Ogór i Piotr Kaźmierczak.

Zarząd Ambry spodziewa się, iż Cydr Lubelski przekroczy próg rentowności w roku 2015/2016. Jeszcze w sierpniu 2014 roku w rozmowie z „Parkietem" prezes Ogór nie wykluczał, że stanie się to rok później.

Cydr Lubelski jest dziś liderem rynku lekkich alkoholi z jabłek, które zaczęły pojawiać się na masowym rynku w 2013 r. Ambra nie zamierza oddać pola konkurencji. - Chcemy utrzymać pozycję zdecydowanego lidera rynku cydru, który w perspektywie pięciu lat może osiągnąć poziom 30 do 50 mln litrów – zapowiada zarząd. Być może Cydr Lubelski trafi do dyskontów. – Nie wykluczamy takiej okresowej aktywacji w roku 2015 – poinformował zarząd Ambry.

Inwestycje tak, przejęcia nie

Ambra liczy na dobre wyniki w IV kwartale roku kalendarzowego, który jest zawsze najlepszym okresem sprzedażowym w branży winiarskiej. Jej poziom jest wówczas ponad dwa razy większy niż średnio w pozostałych kwartałach.

Lider polskiego rynku wina nie planuje akwizycji. Nie zamierza także w najbliższym czasie otwierać specjalistycznych sklepów Centrum Wina. Ma ich dziś 25, a w bieżącym roku uruchomił lokal w Lublinie w centrum handlowym Felicity.

- Istniejące sklepy zlokalizowane są w najlepszych centrach handlowych i najatrakcyjniejszych miejscach i nadal mają potencjał wzrostu sprzedaży. Nasze sklepy mają powierzchnię od 30 do 80 metrów kwadratowych – wyjaśnia zarząd Ambry. W bieżącym roku obrotowym Ambra planuje inwestycje na poziomie 13-15 mln zł. Dotyczą głównie utrzymania i rozwoju mocy produkcyjnych w winiarni w Biłgoraju.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA