Gra giełdowa

Parkiet TV: Czy warto teraz inwestować w największe spółki z GPW?

Podpowiada Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny w DM PKO BP
Foto: parkiet.com

Na naszym kanale youtube.com/ParkietTV pojawiają się kolejne rozmowy, w których szukamy odpowiedzi, jak skutecznie inwestować na warszawskiej giełdzie. Emila Łobodzińskiego, doradcę inwestycyjnego w DM PKO BP, pytaliśmy, czy lepiej inwestować w największe spółki, czy może warto się skupić jednak na średnich oraz małych firmach.

– Oczywiście jest sporo różnic w inwestowaniu w duże firmy, a inwestowaniu w średnie i małe spółki. Widać je na wielu płaszczyznach. Pierwszą znaczącą różnicą jest płynność. W przypadku firm z WIG20 musielibyśmy mieć co najmniej kilka milionów, aby płynność była faktycznie problemem. Dużo większy kłopot jest w przypadku małych spółek. Druga sprawa to kwestia samych firm. Te z WIG20 to duże spółki, z dość bogatą historią, w przypadku których ryzyko upadłości jest stosunkowo małe. W grupie średnich i małych spółek mamy zdecydowanie większą różnorodność, chociażby pod względem biznesowym. W tej części rynku ryzyko upadłości jest także zdecydowanie większe. Różnic jest oczywiście zdecydowanie więcej. Wystarczy wymienić również podejście do podziału zysku czy też składu akcjonariatu. Warto także zwrócić uwagę, że perspektywy rozwoju mogą być różne. Spółki z WIG20 to zazwyczaj dojrzałe biznesy. Jeśli więc szukamy firm, które bardzo mocno mogą zyskiwać na wartości, to raczej właśnie w gronie średnich i małych spółek – przekonywał w naszym programie Emil Łobodziński.

Czy to oznacza, że inwestorzy indywidualni powinni przede wszystkim skupić swoją uwagę na średnich i małych przedsiębiorstwach? Czy to właśnie one lepiej oddają to, co dzieje się w gospodarce? Jakie perspektywy rysują się przed największymi, a jakie przed średnimi i małymi spółkami? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć na naszym kanale Parkiet TV.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.