REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Jagiełło: IV kwartał i cały kończący się rok będą dla nas bardzo dobre

- PKO BP spełnia wymogi KNF do wypłaty do 25 proc. zysku i nasze działania koncentrują się na spełnieniu wymogów umożliwiających wypłatę do 50 proc. zysku - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP w rozmowie z Maciejem Rudke i Andrzejem Stec.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Maciej Rudke, Andrzej Stec: Kilka dni temu PKO BP pochwalił się najlepszym od lat kwartalnym zyskiem netto lekko powyżej 1 mld zł. Czy IV kwartał będzie równie udany?

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP: Doświadczenie z rynku kapitałowego podpowiada mi, że wyniki przeszłe nie gwarantują przyszłych. Rezultaty PKO Banku Polskiego to jednak efekt pracy zespołowej. Budujemy wyniki w sposób przewidywalny i transparentny dla rynku, więc w najbliższych kilku kwartałach nie powinno być dużych zmian. Mogłoby tak nastąpić, gdyby doszło do pogorszenia koniunktury gospodarczej albo zmian regulacyjnych. Tych nie widać, więc spodziewam się, że IV kwartał i cały kończący się rok będą dla nas bardzo dobre. Analitycy oczekują, że bank osiągnie 3,6-3,7 mld zł zysku netto w całym bieżącym roku.

W tym roku bank wypłacił pierwszą od 2014 r. dywidendę. Do akcjonariuszy trafiło 25 proc. zysku z 2017 r. Czy w przyszłym roku możliwa jest wyższa dywidenda?

PKO BP od 2004 r. jest notowany na GPW i zawsze chce wypłacać dywidendę, choć nie zawsze jest to możliwe – w przeszłości przeszkodziły nam akwizycja i decyzje nadzoru. Obecnie PKO BP spełnia wymogi KNF do wypłaty do 25 proc. zysku i nasze działania koncentrują się na spełnieniu wymogów umożliwiających wypłatę do 50 proc. zysku. Sprawa będzie się rozstrzygała w najbliższych miesiącach. Staramy się zaliczyć zysk po trzech kwartałach do kapitałów, co podniesie nasze współczynniki wypłacalności.

Analitycy prognozują 4 mld zł zysku netto PKO BP w przyszłym roku. Czy coś może zagrozić tej prognozie?

Źródłem głównych potencjalnych ryzyk dla sektora bankowego i PKO BP są wydarzenia zewnętrzne Chodzi o geostrategiczne wydarzenia na świecie, które mogą się przełożyć na sytuację krajów UE, w tym Polski w postaci niższego, niż zakładane, tempa wzrostu PKB w roku przyszłym i kolejnych. Do tempa wzrostu PKB, które nasi ekonomiści prognozują dla Polski w 2019 roku w okolicach 3,8 proc., dostosowujemy plan finansowy banku i jasne jest, że chcemy zwiększać zyski wraz ze wzrostem bilansu. Nie przedstawiamy prognoz wyniku finansowego, ale do tej pory – przez dziewięć lat mojej prezesury w banku – nie przypominam sobie istotnego odchylenia naszego wyniku od średniej prognoz.

Widać trendy konsolidacyjne w różnych branżach. Czy to czas na polskiego czempiona w bankowości?

Na 110-lecie niepodległości Polski grupa PKO BP ma mieć 500 mld zł aktywów. Czy konieczne są do tego przejęcia?

Czy wszechobecna cyfryzacja oznaczać będzie zamykanie placówek banku? Już teraz bank osiągnął cele w strategii na lata 2016-2020 w zakresie kosztów ryzyka i wypłaty dywidendy. Będzie niebawem nowa strategia?

IKO zostało uznane za najlepszą na świecie wśród 100 banków z całego świata. Czy PKO rozważa komercjalizację tego projektu za granicą?

Polski rynek kapitałowy przeżywa trudne chwile.

Czy PPK mogą go uzdrowić? Co zmienić?

W lutym miną trzy lata od wprowadzenia podatku bankowego. Czy trzeba coś w nim zmienić?

Czy prezes PKO jest za przyjęciem Euro przez Polskę?

PKO BP był jednym ze współtwórców i jest jednym z akcjonariuszy Blika, szybko rozwijającego się systemu płatności. Czy możliwe jest wprowadzenie spółki nim zarządzającej na GPW?

Cały wywiad z prezesem PKO BP w środowym „Parkiecie" (e-wydanie dostępne już we wtorek, od godz. 20.00)


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA