REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Złoto w rezerwach walutowych? To bez sensu

Banki centralne Polski i Węgier zwiększyły udział złota w rezerwach walutowych. Zdaniem prezesa czeskiego banku centralnego takie transakcje nie mają żadnego uzasadnienia.

Jiri Rusnok kieruje Czeskim Bankiem Narodowym od połowy 2016 r.

Foto: Bloomberg

W środę Narodowy Bank Polski opublikuje dane na temat stanu swoich aktywów rezerwowych w październiku. Skład tych aktywów budzi wiele emocji, od kiedy na początku października okazało się, że bank centralny od lipca dokupuje złoto. Wcześniej bowiem od sprzedaży sporej ilości tego kruszcu pod koniec lat 90. XX w. takich transakcji nie dokonywał. Mało tego, nie robił tego w tym stuleciu bank centralny żadnego z państw UE.

Na koniec września w oficjalnych aktywach rezerwowych NBP było ok. 116 ton złota, w porównaniu z 103 tonami w czerwcu. W połowie minionego miesiąca o znaczącym wzroście zaangażowania w złoto powiadomił też Narodowy Bank Węgier (NBH). Prezes tej instytucji Gyorgy Matolcsy tłumaczył, że ma to m.in. na celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Węgier. Prezes NBP Adam Glapiński ograniczył się do potwierdzenia na jednej z konferencji prasowych, że zarząd tej instytucji postanowił dokonać pewnych zmian w rezerwach.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA