Strategia w newralgicznym punkcie

Kolejny ważny krok w kierunku przyjęcia strategii rozwoju rynku kapitałowego został zrobiony. Projekt, który wyszedł z Ministerstwa Finansów, został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. To ma rozpocząć proces szerokich konsultacji publicznych.

Publikacja: 16.02.2019 08:53

Minister finansów Teresa Czerwińska.

Minister finansów Teresa Czerwińska.

Foto: materiały prasowe

– Przedstawienie projektu strategii do szerokich konsultacji społecznych to bardzo dobra decyzja. Daje ona szansę na wypracowanie dobrego, szczegółowego dokumentu – mówi Piotr Biernacki, wiceprezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Niewykluczone jednak, że prace nad strategią wchodzą właśnie w najtrudniejszą fazę. Doświadczenia ubiegłych lat pokazują, że interesy uczestników rynku w wielu aspektach bywają sprzeczne, co utrudnia wypracowanie kompromisu. Tak chociażby było przy okazji poprzednich prób stworzenia strategii rynku. Zazwyczaj kończyły się one, zanim się na dobre rozpoczęły m.in. z powodu odmiennych wizji rynku przez różne środowiska. Biernacki zapewnia jednak, że wbrew pozorom cele większości interesariuszy polskiego rynku kapitałowego są zbieżne.

– Chcą oni stabilnych przepisów, nie gorszych, a jeśli się da, to lepszych niż w innych krajach Unii Europejskiej. Wszystkim zależy na nadzorze, który szybko reaguje na nieprawidłowości, a wnioski rozpatruje sprawnie. Największe wyzwania przed strategią stoją na etapie jej wdrażania. Mam nadzieję, że ustawodawca, regulator i nadzorca będą w praktyce wdrażali strategię i realizowali po kolei wszystkie jej punkty, a cały projekt nie zakończy się na triumfalnym ogłoszeniu strategii, za którym nie poszłyby zmiany w przepisach i sposobie działania organów – podkreśla wiceprezes SEG.

Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich, organizacji, która od wielu lat upomina się o stworzenie strategii rynku kapitałowego, podkreśla, że jest ona w interesie wszystkich uczestników rynku.

– Sukces opracowywanej w Ministerstwie Finansów strategii rozwoju rynku kapitałowego to nasza wspólna odpowiedzialność. Realizacja najważniejszego celu strategii, jakim powinno być stopniowe zwiększanie udziału rynku kapitałowego w finansowaniu potrzeb inwestycyjnych polskich przedsiębiorstw, wymaga wspólnego zaangażowania polityków, nadzorcy i praktyków rynku. Niezbędne jest przede wszystkim stworzenie warunków do budowania krajowej bazy inwestorów oraz zachęty dla emitentów, tak aby chcieli korzystać z finansowania giełdowego. Konieczne jest także wzmocnienie krajowej branży domów maklerskich, które wspierają polskie przedsiębiorstwa w pozyskiwaniu kapitału na rozwój i krajowych inwestorów. Ale nadrzędnym zadaniem jest odbudowanie zaufania inwestorów do rynku – przekonuje Markiewicz.

Na razie szczegóły, które zostały zawarte w projekcie strategii, są nieznane. Przedstawione zostały jednak cele, jakie mają być zrealizowane dzięki temu dokumentowi. Wśród nich zawarto m.in. rozwój rynków publicznych i prywatnych, maksymalizacja płynności przy niższych kosztach transakcji, zwiększenie skali i poprawienie efektywności pośrednictwa na rynku pierwotnym i wtórnym, zwiększenie udziału oszczędności w gospodarce w tym także zwiększenie liczby osób oszczędzających w IKE i IKZE czy też bardziej efektywne procedury administracyjne (krótsze procesy dla zatwierdzania prospektów emisyjnych, zniesienie ograniczeń prawnych dotyczących automatyzacji oraz zwiększenie przejrzystości i spójności wydawanych decyzji). Wszystko to po to, aby poprawić ochronę inwestorów indywidualnych, zwiększyć zaufanie do rynku kapitałowego, a także zwiększyć jego konkurencyjność.

Zgodnie z harmonogramem prac projekt strategii rozwoju rynku kapitałowego ma być przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w I kwartale tego roku. Pozostaje mieć nadzieję, że faktycznie jesteśmy bliżej niż dalej stworzenia strategii. PRT

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28