Gospodarka

Zagranica patrzy przychylnym okiem na naszą giełdę. Indeksy mogą rosnąć

Polskie spółki mogą przyciągnąć globalne fundusze. Warunek? Sytuacja w Rosji nie może się poprawić.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

Czy inwestorzy zagraniczni wywołają w przyszłym roku hossę na GPW? – Jeżeli niekorzystne warunki na rynku rosyjskim się utrzymają, możemy być zainteresowani przenoszeniem kapitału zainwestowanego w spółki rosyjskie na rynek polski – mówi Marcin Fiejka, szef działu akcji europejskich rynków wschodzących w Pioneer Investments w Londynie. – Nie będziemy w tym odosobnieni. Inni zagraniczni inwestorzy prawdopodobnie również zdecydują się na ten ruch – szacuje. Jednocześnie przekonuje, że Polska będzie miała konkurencję. To nie Czechy czy Węgry, jak mogłoby się wydawać po położeniu geograficznym. – Nie są one w portfelach zagranicznych funduszy konkurencją dla GPW – to zbyt małe rynki. Kapitał globalnych funduszy Europy wschodzącej może przyciągać Grecja, która została ponownie zakwalifikowana do emerging markets, a w której wyceny spółek są niższe niż w Polsce – mówi Fiejka.

Nie ukrywa, że przeszkodą w przyciągnięciu zagranicznych inwestorów nad Wisłę mogą być właśnie wyceny.  – Obecność OFE przez lata wywindowała wyceny polskich spółek, co sprawia, że inwestorzy zagraniczni o szerszym mandacie inwestycyjnym niż tylko Europa wschodząca poszukują tańszej alternatywy – mówi Fiejka.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.